MojAndroid

Pamätáte si na rad ľudí, ktorí sa hrnul z predajne Globtel a tiež do nej? Písali sa prvé mesiace roku 1998 a Slovensko zachvátila mánia korunových telefónov. Ako chlapec som videl túto scénu a dodnes si ju pamätám. Vtedy som začal vnímať mobilných operátorov a bola to doba, kedy sa z dovtedy luxusného tovaru stala v podstate denná záležitosť. I keď korunový telefón nebol za korunu, ako si mnohí mysleli. No vráťme sa ešte o rok skôr, 15. januára 1997 práve vtedajší Globtel, dnešný Orange, spustil komerčnú prevádzku GSM siete na Slovensku. Bol tak prvý, ktorému sa to podarilo. EuroTel (Telekom) vtedy mal NMT sieť a s GSM prevádzkou začal v komerčnej podobe krátko na to.

Globtel

Zaujalo ma niekoľko čísiel, Globtel získal za prvé dva mesiace svojho pôsobenia v GSM 10 000 zákazníkov a na konci roka 1997 ich mal 110 000. Nárast bol obrovský, teda aspoň na tú dobu. Následne práve korunové telefóny, teda jeden z nich, pamätný Ericsson GA 628, začiatkom roka 1998 spôsobil, že Globtel ovládol v rámci podielu až 62,5% trhu. No a čísla musíme zakončiť tým najdôležitejším, a to bolo pokorenie hranice jedného milióna používateľov. To sa podarilo ako prvej spoločnosti Globtel, v októbri 2001, teda štyri a pol roka po zahájení vlastnej GSM siete. Od GSM siete, cez ktorú sa volalo a písali sa správy, to bol krok k dátam. V roku 2004 spúšťa EDGE pripojenie pre zákazníkov EuroTel a o rok nato sa pridáva aj Orange (pôvodný Globtel sa premenoval na Orange v roku 2002). Od EDGE sme sa následne presunuli k 3G sieti v roku 2006 a teda rýchle dáta, ak by sme ich mohli takto pomenovať, máme vyše desať rokov. A opäť si to pamätám, prvýkrát som videl ikonu 3G na svojej Nokii 6630 v Bratislave. No musím tiež priznať, že prvé pokusy a rýchlosť sa mi zdali slabé. Ak to porovnám s rokom 2017, kedy je už 4G (LTE), je to opäť ako iná dimenzia.

Ericsson GA 628

Globtel mal cenovú politiku v roku 1997 nastavenú nasledovne:

Najdrahšie sú zariadenia, ktorých cena je od 11,6 tisíca Sk do vyše 20 tisíc. Aktivácia telefónu stojí od 850 do 2120 Sk. Mesačné poplatky predstavujú len od 445 Sk do 1537 Sk podľa počtu minút, ktoré si záujemca kúpi. Minúta hovoru navyše stojí od 2,50 do 9 Sk.

K počtu zákazníkov na porovnanie uvediem ešte rok 1991. Vtedy mal prevádzku NMT iba EuroTel, ktorý má v tom čase 119 zákazníkov. Aj preto je GSM sieť a jej nárast v počte klientov prelomový a neporovnateľný s pôvodnou NMT sieťou. No a kto by zabudol na legendárnu Nokiu 59?

Nokia 59

Svoje výročie bude mať tiež tretí slovenský operátor (ak to berieme podľa času príchodu), O2, ktorý v roku 2007 zavítal na náš trh. A samozrejme štvoricu uzatvoril v roku 2015 Swan a 4ka nateraz aj symbolicky svojim názvom navodzuje, že je práve tým štvrtým do partie.

Kto si ešte pamätá svoje účty za telefón? Dnes sa nám zdá byť veľa, keď platíme 30 EUR mesačne. No v roku 1997 bolo bežné mať účet 10 000 Sk, ak by som to prepočítal so zavretými očami na 300 EUR mesačne, je to neuveriteľný posun. Takúto šialenú sumu by už nikto za jeden paušál, alebo skôr za jedno telefónne číslo neplatil. V tej dobe to však bolo stále brané ako luxus a príchod GSM siete to zmenil až za niekoľko rokov. Ak sa teda obzrieme do minulosti, pripadá nám dnes ako šialená, nemožná a mnohí ju ani nepamätajú. Pričom keď vidím svoju sedem ročnú dcéru, ako si hravo poradí so smartfónom, je to skutočne už iná generácia, no osobne som rád, že som tento vývoj zažil.

19.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+