MojAndroid

Výskumní pracovníci technologickej univerzity v Nanyangu predstavili nový snímač pre fotoaparáty vytvorený z látky nazývanej ako Grafén, ktorý dokáže detekovať široké spektrum svetla. To znamená, že je využiteľný pre rôzne typy fotoaparátov vrátane infračervených kamier. Grafénový snímač dokáže vytvárať čistejšie fotografie vďaka tomu, že je schopný zachytávať svetlo omnoho dlhšiu dobu než tradičné CMOS alebo CCD senzory. Vývoj nového grafénového snímača trval 2 roky a výskum riadil asistujúci profesor Wang Qijie.

grafenovy senzor

Podľa denníka ScienceDaily je grafénový snímač 1000-násobne citlivejší na svetlo než dnešné obrazové senzory, ktorými sú vybavené moderné fotoaparáty. To však nie je jedinou výhodou. Okrem vyššej citlivosti spotrebuje 10-krát menej energie, nakoľko je schopný pracovať s nižším napätím a veľkou výhodou sú aj menšie náklady na produkciu, ktoré môžu byť až 5-násobne nižšie.

“Ukázali sme, že je možné vytvoriť lacné, citlivé a flexibilné foto senzory zo samotného grafénu. Očakávame, že naše inovácie budú mať veľký vplyv nielen na spotrebiteľský obrazový priemysel, ale aj v satelitnom snímkovaní a komunikačnom priemysle, ako aj v infračervených aplikáciach”, povedal profesor Asst Wang, profesor NTU.

Grafén je tvorený atómami uhlíka, ktoré sú usporiadané do pravidelnej šesťuholníkovej štruktúry a je známy pre svoju vysokú elektrickú vodivosť, dobrú odolnosť ako aj flexibilitu. Tento materál sa využíva na výrobu FET tranzistorov, ako aj v aplikáciách flexibilných OLED displejov a je dlho považovaný za náhradu oxidu india a cínu (indium tin oxide).

Zdroj: cnetScienceDaily

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+