MojAndroid

Prienik nositeľného inteligentného príslušenstva do medicíny je zrejme iba otázkou času. Dokazuje to aj najnovšia grafénová náplasť, ktorá bola vyvinutá na Seoul National University a hoci teraz nefunguje úplne podľa predpokladov, ide o skvelý základ pre budúce prepracované riešenie pre diabetikov.

Priehľadná náplasť sa prilepí na ruku a pomocou senzorov meria teplotu a chemické zloženie potu používateľa. Tieto informácie následne posiela do priloženej mobilnej aplikácie, ktorá ich vyhodnocuje a zisťuje, kedy a v akom množstve pacient potrebuje liek. Náplasť obsahuje aj mikroskopické ihly, ktoré preniknú pod kožu používateľa a vstreknú presné množstvo lieku.

Ide o skutočne skvelé riešenie pre pacientov s cukrovkou, ktorým by v niektorých prípadoch mohla náplasť aj zachrániť život. Žiaľ, v súčasnej podobe má prototyp náplasti niekoľko výrazných obmedzení. V prvom rade, ihly c náplasti sa aktivujú iba v prostredí, kde je teplota 40 °C, takže na väčšine územia našej planéty je zatiaľ nepoužiteľná. Vo svojej súčasnej forme môže náplasť vstreknúť iba veľmi malé množstvo lieku, ktoré by vo väčšine prípadov pre dospelého človeka nepostačovalo. Tím výskumníkov tak má neľahkú úlohu priniesť skutočne funkčnú náplasť, ktorá by v budúcnosti mohla byť štandardnou liečebnou pomôckou pre pacientov s cukrovkou.

Zdroj: Nature via engadget 

24.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+