MojAndroid

Hoci je slnečné žiarenie pre život na Zemi životne dôležité, zároveň je vo väčšom rozsahu nebezpečné. Príkladom sú aj rôzne slnečné erupcie, ktoré so sebou prinášajú celé spektrum uvoľnenej energie a emisií. Tie sa rozširujú do vesmíru a občas poriadne “obliznú” aj našu Zem. Stalo sa tak pred dvoma dňami, kedy Slnko uvoľnilo dve silné dávky radiácie. Klasifikovali sa ako najsilnejšie žiarenie, ktoré predstavuje trieda X. Podarilo sa im zablokovať vysokofrekvenčné vlny a zasiahli aj systémy GPS. Problém sa týkal strany Zeme smerujúcej k Slnku a trval zhruba hodinu.

Mimochodom, išlo o najsilnejšie žiarenie za posledných 12 rokov. V roku 2003 však Zem čelila najväčšiemu zaznamenanému žiareniu, ktoré dokonca vyradilo zo služby zariadenia merajúce slnečné žiarenia od NASA.

Solárne žiarenie a erupcie po prvý raz spozorovali v roku 1859 Richard Christopher Carrington a Richard Hodgson ako viditeľné zosvetlenia na povrchu Slnka. Vyslaný mrak elektrónov, iónov a atómov dosiahne zvyčajne vzdialenosť k Zemi za hruba 2 dni.

Zdroj: engadget.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+