MojAndroid

Čína formálne spustila prevádzku vlastného satelitného navigačného systému BeiDou Navigation. Posledné potrebné satelity boli na orbitu vyslané koncom júna a celý systém je teraz plne funkčný a schopný globálnej prevádzky. Informuje o tom portál GizmoChina.

Čínsky navigačný systém dosahuje rovnaké kvality ako známe GPS, GLONASS či Galileo, ktorým môže plne konkurovať. Aktuálne ho má dokonca využívať už viac ako 100 krajín, vrátane Pakistanu a členov takzvanej “Novej hodvábnej cesty (NHC)”.

Koniec závislosti na GPS

Do projektu bolo zapojených viac ako 300 000 vedcov, inžinierov a technických pracovníkov z viac ako 400 inštitúcií, univerzít a firiem. Prvé práce začali ešte v roku 1990, no dokončený bol až tento rok. Slávnostné spustenie malo prebehnúť minulý týždeň pod drobnohľadom a za účasti čínskeho prezidenta Xi Jinpinga.

Navigačný a polohový systém BeiDou Navigation prakticky zníži závislosť Číny a spriatelených krajín od zahraničnej technológie. Jedným z hlavných dôvodov, ktorý stojí v pozadí, pre vytvorenie vlastného riešenia majú čoraz vyhrotenejšie vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi. Zjednodušene povedané, Čína sa chcela odpútať od používania GPS prevádzkovaného USA.

Záťažové testy má dávno za sebou

Hoci oficiálne spustenie prebehlo len pred pár dňami ku koncu roka 2019 systém používalo už viac ako 6,5 milióna cestných vozidiel, 40 000 poštových a doručovateľských vozidiel, ako aj 80 000 autobusov naprieč 36 krajinami.

K tomu sa pripojilo 3200 vnútrozemských a 2900 námorných transportných systémov. Dá sa teda povedať, že poriadny zaťažkávací test má systém úspešne za sebou. Využívať ho prirodzene budú aj záchranné zložky, no svoje uplatnenie má nájsť aj pri budúcom plánovaní výstavby a rozširovaní infraštruktúry. Proste komplexné riešenie tak ako má byť.

Viac o GPS a tipy pre presnejšiu navigáciu

Ak si chcete prečítať viac ako princípoch a histórii GPS siahnite po článku HistoryTECH: História a princíp fungovania GPS. Okrem toho pre vás máme pripravených aj niekoľko tipov, pomocou ktorých dokážete zlepšiť fungovanie navigácií vo vašom smartfóne.

Náš tip
Najlepšie Android aplikácie s GPS navigáciou | Tipy redakcie
3.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+