MojAndroid

Spoločnosť GoPro  prepustila 7% svojich zamestnancov po tom, čo v uplynulom roku zaznamenala medziročne pokles príjmov. Oficiálne výsledky zatiaľ neboli zverejnené, no spoločnosť znížila svoje očakávania pre 4 kvartál z pôvodných 500-550 miliónov dolárov na 435 miliónov. Za vinu to dáva slabším predajom kamier v poslednom kvartáli minulého roka. Nižšie čísla reprezentujú asi 70% príjmov, ktoré GoPro dosiahol v predchádzajúcom roku, kedy v 4Q dosiahol čísla na úrovni až 633,9 miliónov dolárov. Analytici pôvodne predpokladali, že spoločnosť dosiahne príjmy bližšie k číslu 690 miliónov.

Dôvodom veľkého poklesu môže byť hneď niekoľko. GoPro nevydal žiadnu vlajkovú loď medzi akčnými kamerami od októbra 2014. V tom čase predstavil zariadenia GoPro Hero 4 Black a Hero 4 Silver. Tých sa spolu len počas štvrtého kvartálu predalo 2,4 milióna, čo viedlo aj k veľkému nárastu príjmov a ziskov spoločnosti. V roku 2015 to však bola už len jedna kamera – Hero 4 Session. Tá sa ale vzhľadom na vysokú cenu nepredávala tak dobre. Chybu vo zvolenej cenovke neskôr priznal aj CEO spoločnosti Nick Woodman. A ako to už býva zvykom, kvôli klesajúcim ziskom sú v GoPro nútení prepustiť časť zamestnancov. Táto iniciatíva má za úlohu zefektívniť financovanie spoločnosti a investovať peniaze tam, kde to najviac treba.

V roku 2016 sa chce spoločnosť opäť naštartovať a plánuje uvedenie nových produktov, vrátane drona a 360-stupňovej kamery. Ani tu to však GoPro nebude mať vôbec ľahké. V obidvoch segmentoch už konkurenciu má, a nie malú. Medzi dronmi kraľuje momentálne DJI a v odvetví 360-stupňových kamier predbehol GoPro napríklad aj Nikon, ktorý na CES predstavil KeyMission. Jednu z 360 stupňových kamier sme nedávno testovali dokonca aj my.

Zdroj: verge

14.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+