MojAndroid

Len málokto z nás si dokáže predstaviť, ako asi vyzerá kôpka peňazí o hodnote jedného milióna eur. Ešte ťažšie si pritom dokážeme predstaviť kôpku s jednou miliardou. Zástupcovia spoločnosti Google však s týmto problém nemajú. Naopak však majú problém s tým, že o jednu takúto kôpku čoskoro prídu. Informoval o tom portál TheVerge.

Riešením je medzinárodná daňová reforma

Podľa najnovšieho rozhodnutia súdu vo Francúzsku má totiž Google zaplatiť tamojšej vláde 500 miliónov eur na daniach z príjmu. To ale nie je všetko. Po dohode s francúzskou vládou zaplatí spoločnosť ďalších 465 miliónov za ďalšie neuhradené daňové poplatky. Dokopy teda ide o závratných 965 miliónov.

Istá časť tejto sumy je Googlu účtovaná za to, že v krajine galského kohúta nenahlásil všetku svoju zdaniteľnú činnosť. No a keďže sa tak stalo viac rokov po sebe, pridala sa k tomu aj finančná pokuta. Hovorca spoločnosti uviedol, že po uhradení tejto sumy budú všetky daňové spory s francúzskou vládou uzavreté.

Zároveň v mene Googlu vyzval na koordinovanú reformu medzinárodného daňového systému, aby k podobným súdnym ťahaniciam viac nemuselo dochádzať. Takáto reforma je už doslova nevyhnutná najmä v Európskej únii. Práve tu totiž veľké internetové spoločnosti musia často zápasiť s rozdielnymi daňovými zákonmi jednotlivých členských krajín.

Čo sa týka Európy, hlavné zastúpenie má Google v írskom Dubline. Práve v tejto krajine tak uvádza väčšinu svojej zdaniteľnej činnosti, čo sa však ostatným krajinám veľmi nepáči.

Google musí platiť aj v USA

Jednotný európsky daňový systém by teda tento problém dokázal vyriešiť. Pre Google však toto nie sú ani zďaleka jediné neočakávané výdavky. Za veľkou mlákou je totiž nútený uhradiť ďalších 153 miliónov eur za to, že YouTube údajne porušuje zákon o digitálnom súkromí detí.

16.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+