Práca v spoločnosti Google je pre mnohých “dream job”. Takmer všetci už videli úžasné fotky pracovného prostredia, ktoré zachytávajú rôzne chill zóny, jedálne, posilovne, herné kútiky, … a všetko, čo vám len napadne na účel zlepšenia kreatívnych mozgových buniek. Zamestnanci spoločnosti asi ani nemajú pocit znechutenia, že musia ísť do práce, aký zažíva asi väčšina bežných smrteľníkov.
Dostať miesto v spoločnosti nie je veľmi jednoduché a keď sa tam už človek dostane, zrejme si patrične užíva všetky benefity a skvelé pracovné priestory, ktoré spoločnosť poskytuje. Predstavte si, že ste tam úspešne zamestnaný už 13 rokov a zrazu dáte výpoveď. Kto by niečo takéto urobil?
Necítil to tak, že by mohol ďalej inovovať
Inžinier Googlu Steve Yegge. A dôvod jeho odchodu? Už viac nemohol inovovať. Po svojom odchode uverejnil blogový príspevok, v ktorom zachytil niekoľko svojich myšlienok a dôvodov pre svoj počin.
Obvinil Google, že spoločnosť je príliš “konzervatívna” a skôr sa zameriava na to, čo už bolo vytvorené, než by dodávala nové inovácie. Yegge taktiež považuje za veľký problém to, že spoločnosť sa stala viac “orientovanou na konkurenciu” ako “orientovanou na zákazníka” a spolieha sa na kopírovanie iných produktov, než na nové vlastné nápady.
Môžete sa pozrieť na celé portfólio produktov spoločnosti Google za posledné desaťročie a zistíte, že väčšina z nich je kopírovanie produktov konkurenta. Napríklad Google+ (Facebook), Google Cloud (AWS), Google Home (Amazon Echo), Allo (WhatsApp) Instant Apps (Facebook, WeChat), Asistent Google (Apple / Siri) a ďalej a ďalej a ďalej.
Vyjadruje sa Yegge, ktorý mal zjavne svojho bývalého zamestnávateľa v zuboch už dlhšie. V roku 2011 uverejnil znevažujúci status na Google+ – vraj mal byť súkromný, ale “náhodne” sa publikoval verejne.
Napriek tomu však Yegge pripúšťa, že Google je jedným z najlepších miest na prácu na svete, ale na druhej strane už to nie je veľmi inšpiratívne miesto na prácu.
Zdroj: AndroidAuthority
no jeminky… zamestnancov z googlu odchadza kopec, aj za omnoho kratsie obdobie ako 13 rokov. Vsetky tie ‘perks’ aj tak smeruju k tomu, aby zamestnanec travil na pracovisku dlhsi cas a realita je, ze dost vela cast zamestnancov robi neplatene nadcasy a podobne. Google je dobre plateny job, ale tie perks, ktore maju ma aj mnoho inych firiem. Na Slovensku softverove firmy tiez na tom nie su nutne zle, vela firiem ma mini herne a podobne. Vacsina softveristov pre google nechce robit kvoli vyhodam az tak, ale kvoli tomu, ze nadstandardne platia a je to velmi dobry zaznam v zivotopise. (beham po nejakych redditoch kde sa praca v BigN spolocnostiach rozobera pravidelne)
No všetko má svoje pre a proti. Človek nemôže čakať že bude zarábať ťažké prachy za nič. Ja mám celkom slušný plat a roztrhať sa veru nejdem ale aj tak zarábam málo pretože pracujem v mimoriadne prašnom prostredí a určite to neprospieva dýchacej sústave. Je len hŕstka ľudí čo má ideálnu prácu. A u takého giganta ako je Google sa nedá očakávať ohromná flexibilita a inovatívnosť. Na to sú startupy v ktorých sa ale toľko nezarába. Ak by sa Google nezameriaval na zisk určite nie je tam kde je. Svet sa točí okolo peňazí a na tom sa nikdy nič nezmení.
urcite, ja netvrdim, ze sa zamestnanci Google maju zle :-) Ale je vela firiem, ktore to maju ako Google, Google urcite nie je nejaky nutne dream job :-) Ja sa do Googlu osobne nehrniem. Neznamena, ze by som odmietol ponuku, ze ano.
“Zamestnanci spoločnosti asi ani nemajú pocit znechutenia, že musia ísť do práce, aký zažíva asi väčšina bežných smrteľníkov.”
Hmmm….. delete.