MojAndroid

Google aktívne zabraňuje výrobcom mobilných zariadení a partnerom upravovať používateľské prostredie (UI) svojich systémov Android Wear, Android Auto a Android TV, ktoré boli predstavené na tohtoročnej konferencii Google I/O. Internetový gigant tvrdí, že prostredie je v tomto prípade časť produktu. Snahou je zabezpečiť konzistentnú používateľskú skúsenosť. To znamená, že ak máte napríklad dve televízie v rozdielnych miestnostiach a obe majú Android TV, Google chce zabezpečiť, aby ovládanie a práca na nich bola rovnaká. Informoval o tom portál ArsTechnica.

Fragmentáciu Androidu je možné posudzovať aj zo strany používateľských prostredí jednotlivých výrobcov. Jednotlivé spoločnosti majú veľké možnosti pri úprave systému Android. Pridávajú vlastný vzhľad, upravujú usporiadanie nastavení, menia menu s aplikáciami a pridávajú ďalšie špecifické funkcie. Obmedzenie úprav používateľského prostredia by na jednej strane znamenalo koniec personalizácie a rozlišovania medzi výrobcami, no na druhej strane by prinieslo rovnakú skúsenosť medzi značkami.

David Burke, technický riaditeľ Googlu potvrdil, že vďaka týmto obmedzeniam bude schopný priamo riadiť aktualizácie softvéru a to sa týka najmä Android TV. Cieľom je, aby aktualizácie prebiehali automaticky a bez problémov, “niečo ako v prípade Chrome pre Desktop”.

Pre fanúšikov Androidu, ako operačného systému to je dobrá správa. Budú môcť venovať väčšiu pozornosť výberu hardvéru bez toho, aby sa starali o softvérové možnosti. Negatívnou stránkou je hlavne to, že technicky zručnejší používatelia resp. vývojári si zrejme nebudú môcť stiahnuť zdrojový kód a upravovať ho. Výrobcovia, ktorí budú chcieť upraviť vzhľad systému podľa vlastných predstáv budú musieť pracovať so štandardným AOSP (Android Open Source Project) a vykonať všetky zmeny a optimalizáciu vlastnoručne.

Zdroj: arstechnica

30.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+