MojAndroid

Spoločnosť Google poskytuje operačný systém Android zdarma ako “open source” tretím stranám a teda hlavne výrobcom smartfónov, tabletov prípadne iného hardvéru. To už ale neplatí pre jej aplikácie ako je Gmail, Youtube, Google Disk, Google Dokumenty, Google Mapy a ďalšie.

Náš tip
Viac ako 90 % používateľov Gmailu stále nevyužíva dvojstupňovú autentifikáciu

Pokiaľ výrobca chce využiť aj tieto služby a aplikácie vrátane prístupu k obchodu Google Play s aplikáciami, musí prejsť certifikátmi ako sú Compatibility Definition Document (CDD) a Compatibility Test Suite (CTS). Pokiaľ všetko dopadne dobre, zariadenia získajú status, že sú certifikované.

Google aplikácie

Dlhú dobu však využívali Google aplikácie aj necertifikované zariadenia a spoločnosť sa s tým rozhodla minulý rok skoncovať. Prišli prvé obmedzenia, ktoré však išlo obísť zmazaním dát Google Play služieb. Teraz ale Google pritvrdil a rozhodol sa blokovať prístup ku Google aplikáciam razantnejšie.

Google aplikácie nebudú fungovať, pokiaľ smartfón alebo tablet neprešiel certifikáciami. Pri pokuse o inštaláciu vybehne upozornenie zobrazené na obrázku vyššie. Bohužiaľ to má efekt i na majiteľov smartfónov s alternatívnou ROM. Našťastie i na tieto prípady Google myslel.

Ako majiteľ zariadenia s alternatívnou ROM môžete dodatočne certifikovať váš smartfón alebo tablet prostredníctvom špeciálnej stránky. Každý používateľ si tak môže nechať certifikovať maximálne 100 zariadení (viazané na Google účet). Najviac sa nové obmedzenie dotkne malých čínskych výrobcov.

 

27.3.2018
Zdroj: AndroidPolice

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+