MojAndroid

Doručovanie zásielok pomocou autonómnych dronov je idea, ktorá sa vo svete technológií pretriasa už nejaký ten čas. Jej zrealizovanie však nie je úplne najjednoduchšou záležitosťou, no konečne sme sa dočkali jej uvedenia do praxe (aspoň v obmedzenej forme). Zrejme každý by čakal, že s doručovaním pomocou dronov príde ako prvý Amazon (ktorý skutočne túto možnosť testuje už niekoľko rokov). Prvou spoločnosťou, ktorá však doručovanie dronom uviedla skutočne do prevádzky sa však nestal nik iný ako Google (konkrétne Wing, ktorá rovnako ako Google spadá pod spoločnosť Alphabet).

Expresnú donášku kávy dronom zažijú zatiaľ iba v Austrálii

Takýto spôsob doručovania však nie je jednoduché zaviesť hneď celoplošne. Doručovanie je zatiaľ obmedzené iba na okolie mesta Canberra a týka sa zhruba stovky vybraných domácností. Po testovacej fáze sa spoločnosť, samozrejme, hodlá expandovať. Google Wing spolupracuje s niekoľkými miestnymi kaviarňami a lekárňami, doručenie zásielky by malo prebehnúť do niekoľkých minút. Aj spomínaný Amazon má ambiciózne plány, ten chce doručovať svoje zásielky do polhodiny od objednania tovaru.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Bezpečnostné pravidlá sú nutnosťou

Google Wing musí dodržať mnoho bezpečnostných a iných pravidiel. Drony so zásielkami smú lietať iba medzi siedmou hodinou ráno (v nedeľu od ôsmej) a ôsmou hodinou večer. Tiež nesmú lietať nad hlavnými cestami alebo v blízkosti ľudí. Vybraní zákazníci museli prejsť školením, ako sa správať po prílete takéhoto nezvyčajného “poslíčka”.

Predpokladá sa, že do roku 2030 bude každý štvrtý internetový nákup doručený práve autonómnym dronom.

15.4.2019
Zdroj: fzone.cz

+