MojAndroid

Používatelia smartfónov so systémom Android pravidelne inštalujú aplikácie z oficiálneho obchodu Google Play, ale málokto z nich si pamätá jeho začiatky. Za minulé desaťročie si prešiel dlhým vývojom a pre spoločnosť Google znamená významný zdroj príjmov z predaja aplikácií, hier, kníh, hudby, filmov alebo seriálov. Portál 9to5Google včera oznámil, že spoločnosť Google vyplatila od roku 2012 vývojárom v obchode Google Play sumu 80 miliárd dolárov.

Na App Store Google Play stále nestačí

Túto sumu prezradil CEO spoločnosti Google Sundar Pichai. Nakoľko si spoločnosť berie 30 % z ceny predanej aplikácie a hry, tak od roku 2012 bol cez Google Play predaný softvér v hodnote 114 miliárd dolárov. To je ale na najrozšírenejší obchod s mobilnými aplikáciami dostupný v 139 krajinách paradoxne sklamanie. Konkurenčný App Store na platforme iOS totiž dosiahol príjem 100 miliárd dolárov už v roku 2018. Podiel systému iOS na trhu smartfónov je tiež zlomkový oproti Androidu. App Store tak stačil na dosiahnutie 100 miliardovej hranice menší počet predaných smartfónov.

Od Android Marketu k najrozšírenejšiemu obchodu s aplikáciami

Oficiálny obchod s Android aplikáciami bol na trh spustený s uvedením systému Android, 22. októbra 2008, ešte pod označením Android Market. Dlhú dobu boli vo veľa krajinách vrátane Slovenska k dispozícii len bezplatné aplikácie. Google musel v jednotlivých krajinách doriešiť právne podmienky pre predaj aplikácií samostatne. V roku 2012 došlo k premenovaniu obchodu na Google Play a rozšíreniu obsahu aj o elektronické knihy, audio knihy, hudbu, filmy a televízne seriály. V súčasnosti je dostupný aj pre platformy Android TV a Wear OS.

Náš tip
Recenzia Xiaomi Mi Note 10: Elitné fotoaparáty s menšími nedostatkami
8.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+