MojAndroid

Mikrotransakcie alebo vnútroaplikačné nákupy sú obľúbeným spôsobom vývojárov na zvýšenie ich ziskov a stretávame sa s nimi v mnohých aplikáciách a hrách. Niektoré ustanovenia, týkajúce sa takýchto nákupov, sa však nepáčili americkej Federálnej obchodnej komisii, ktorá od prevádzkovateľov obchodov s aplikáciami žiadala úpravu podmienok a pravidiel pri ich uskutočňovaní, hlavne v oblasti autorizácie používateľa. Dôvodom na takéto konanie boli predovšetkým prípady, kedy maloleté deti utratili v rámci mikrotransakcií vysoké sumy a ich rodičia požadovali vrátenie týchto peňazí.

Prevádzkovatelia obchodov sa k tejto iniciatíve postavili rôzne. Zatiaľ čo Amazon sa bráni a je možné, že celá kauza skončí na súde, Google sa rozhodol jednať zmierlivejšie a poskytnúť finančnú náhradu rodičom, ktorých deti nakúpili v rámci mikrotransakcií bez toho, aby boli skontrolované nejakou formou autorizácie, typicky heslom. Malo by sa jednať minimálne o 19 miliónov dolárov, čo síce nie je malá suma, ale pre internetového giganta ani nijako závratná. Je to zároveň menej ako 32,5 milióna dolárov, ktoré sa na rovnaký účel rozhodla obetovať v januári spoločnosť Apple.

Príčinou takýchto sporných vnútroaplikačných nákupov deťmi bola skutočnosť, že v minulosti nebolo v obchode Play pri mikrotransakciách vyžadované zadanie hesla ani žiadna iná forma autentifikácie. Koncom roku 2012 Google zaviedol autentifikáciu heslom, ale jeho zadanie zároveň odomklo účet na ďalších 30 minút, počas ktorých sa už heslo pri ďalších vnútroaplikačných nákupoch nevyžadovalo.

Zdroj: engadget.com

5.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+