MojAndroid

Spoločnosť Google včera oznámila, že používatelia Android smartfónov na Ukrajine dostanú upozornenia na nálety ruskej armády. Informáciu priniesol portál TheVerge.

Google pri varovaniach spolupracuje s ukrajinskou vládou

Spoločnosť uviedla, že spolupracuje s ukrajinskou vládou na zavedení výstražného systému pre smartfóny s Androidom v tejto krajine. Už vyše dvoch týždňov totiž ukrajinské obyvateľstvo čelí invázii ruskej armády, ktorá bombarduje ukrajinské mestá aj s civilnými budovami. Tento týždeň bola dokonca pri jednom útoku zbombardovaná pôrodnica v Mariupole.

Viceprezident spoločnosti Google Dave Burke uviedol, že systém bude založený na už existujúcich upozorneniach, ktoré poskytuje práve ukrajinská vláda. Technicky sa bude jednať o vylepšenie systému upozorňujúceho na nebezpečenstvo zemetrasenia, ktorým už Android disponuje.

Google zároveň upozornil na aplikáciu Ukrainian Alarm v obchode Google Play, ktorá  taktiež posiela Ukrajincom v jednotlivých regiónoch s aktívnymi výstrahami upozornenia na letecké útoky. Systém upozornení od Googlu bol spustený v piatok a v najbližších dňoch sa rozšíri na všetky smartfóny s Androidom na Ukrajine.

Google nie je jediná technologická spoločnosť, ktorá reaguje na ruskú inváziu na Ukrajine

Od ruskej invázie na Ukrajinu spoločnosť Google obmedzila svoju prítomnosť v Rusku.  A to vrátane pozastavenia všetkých predajov reklám a odstránenia mediálnych aplikácií financovaných ruským štátom zo služby Google Play v Európe. Už 1. marca spoločnosť označila ruskú inváziu na Ukrajinu za tragédiu a humanitárnu katastrofu.

Z ruského trhu sa stiahla aj spoločnosť Apple, Samsung a Microsoft. K podpore Ukrajiny sa pridal aj CEO spoločnosti Tesla a SpaceX Elon Musk, ktorý jej poskytol terminály pre satelitný internet Starlink. Kryptomenová burza Coinbase zase zablokovala prístup ku virtuálnym peňaženkám veľkému množstvu Rusov.

Náš tip
Ako pomáhajú bankové aplikácie s finančnou gramotnosťou a plánovaním? | Smart Banka 2022
12.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+