MojAndroid

Spor o novú podobu internetu sa dostáva do finále. Smernica zameraná na ochranu autorov a ich diel na internete je tŕňom v oku aj vyhľadávačov. Google nám teda chce ukázať, ako by sme mohli dopadnúť, ak nová regulácia prejde v navrhovanej podobe.

Vyhľadávanie  bez výsledkov

Google spravil experiment. Nakoľko stále nie je ustálená podoba, ako by mali vyzerať výsledky vyhľadávania a nová Smernica je zameraná prioritne na ochranu každého textu alebo diela (fotografie, videa), ktoré na internete končí, treba si povedať, ako má napríklad Google ukazovať zadávané výsledky. Predstavme si, že zadáme názvov hľadaného slova a teraz na nás vybehne výsledok, kde sú texty, obrázky alebo aj videá. Pri odkazoch dokonca vidím úryvok z textu. Viem ho kopírovať a prenášať na iné web stránky. Samozrejme, bez súhlasu autora. S tým sa obťažuje málokto a v lepšom prípade uvediem zdroj, ktorý je určitou formou zadosťučinenia. No súhlas nenahradí. Google teraz zverejnil, ako by mohlo vyzerať nové vyhľadávanie. Ak totiž nebude dohoda na minimálnom alebo tolerovanom obsahu, mali by vyhľadávače poskytovať ochranu každému textu, fotografii alebo aj časti textu.

Vybraná vzorka používateľov sa tak mohla v prvom kroku zľaknúť, pretože pohľad Google na novú Smernicu je extrémny a skutočne nejde o chybu prehliadača alebo internetového pripojenia. Aj u nás je nasadená testovacia vzorka, ktorá si mohla všimnúť, že počas vyhľadávania sa niečo zmenilo. A zmena je skutočne zásadná. Podľa Google je znenie čl. 11 novej Smernice nastavené tak, že dáva výlučne autorovi právo rozhodovať o tom, kde a v  akej forme sa ich články alebo autorské tvorby objavia. To môže priniesť aj zavedenie platieb pre vyhľadávače, že budú môcť časť autorského diela zobraziť pre svojich klientov, ktorí ho budú napríklad cez Google vyhľadávať. Celkom bizarná predstava, avšak ak prevádzkujete prehliadač s miliónmi odkazov, potom je každá platba navyše citeľná. Google proste chce, aby bolo stanovené minimum, ktoré sa môže po zadaní hľadania zobrazovať a to bez potreby riešiť autorskú ochranu alebo súhlasy. A samozrejme bezplatne. O tomto rozsahu sa však vedú diskusie. Nie je jasné, či to má byť krátky úryvok (perex) alebo iba jedna veta.

Extrémny pohľad

Ak si pozrieme predstavu, ako ju vníma Google, je to už extrémne znenie nových pravidiel. Aj keď, ani Európska komisia niekedy nemá hranice. Ako teda nastaviť pre obe strany (čitateľ a autor) zobrazovanie výsledkov? Je jasné, že terajšie zobrazovanie vyhľadávania skončí. Osobne by som tipoval, že zostane kratší úryvok, napríklad dve vety a potom už pre pokračovanie textu musím navštíviť priamo zdroj. O fotografiách zatiaľ tiež nie je rozhodnuté. Google napríklad zrušil možnosť priamo ich sťahovať cez verejný odkaz, čo je však riešenie iba na oko. Je jasné, že sa dá bez problémov obísť. Ak prejde terajšia verzia návrhu Smernice, Google pohrozil, že zruší službu Správy (Google News). Tak uvidíme.

3.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+