MojAndroid

Počítačoví hackeri sú v súčasnosti veľmi vynaliezaví. Už sa nesnažia dostať iba cudzí program do vášho počítača, ale dokážu vás presvedčiť, aby ste zadali svoje osobné údaje na stránke, ktorá je na prvý pohľad dôveryhodná a imituje stránku nejakej známej spoločnosti, no v skutočnosti iba slúži na zbieranie týchto vašich údajov. Takéto stránky sú dnes reálnou hrozbou a sú im vystavení mnohí užívatelia. Ich najväčším nebezpečenstvom je veľmi vysoká úspešnosť vlákania obete – až 45 %, ako aj veľmi vážne dôsledky, ktoré môžu nastať po zadaní svojich osobných údajov na takúto stránku. Google ale teraz prichádza so zaujímavým riešením, ktorým je doplnok do prehliadaču Chrome, ktorý vás ochráni pred odovzdaním svojho hesla od Google účtu prípadnému hackerovi.

phishing_caught

Doplnok pritom funguje na princípe upozornenia, ktoré sa zobrazí po tom, ako zadáte svoje heslo ku Google účtu na stránke, ktorá nespadá pod Google. Neochráni vás teda pred všetkými útočníkmi na všetkých stránkach, no ochráni vás aspoň vtedy, keď by vám boli odcudzené údaje k vášmu Google účtu. V minulosti by to možno znamenalo sprístupnenie svojej e-mailovej komunikácie útočníkovi, čo je veľmi nepríjemné. Oveľa nepríjemnejšia je ale predstava, že by útočník získal informácie o vašich mailoch, správach na Hangouts, histórii vyhľadávania, stiahnutých aplikáciách a množstve ďalšieho obsahu, ktorý môžete mať prepojený s účtom Google.

Nový doplnok vás tak upozorní vždy, keď zadáte svoje údaje ku Google účtu na podvodnú stránku. Budete vyzvaní k tomu, aby ste ihneď resetovali svoje heslo, čo je aj odporúčaná možnosť. Vyhnete sa tak možnosti, že by to spravil útočník a vy by ste s najväčšou pravdepodobnosťou prišli o všetky informácie uložené v tomto účte. Samozrejme, existujú spôsoby, ako získať späť takýto účet, no nie vždy sa to musí podariť a v každom prípade by takáto situácia spôsobila množstvo nepríjemností. V tomto prípade teda odporúčame skôr prevenciu. Doplnok do prehliadaču Chrome nájdete na tomto odkaze, pričom po inštalácii stačí prihlásiť sa doň a váš pohyb na internetových stránkach už bude automaticky bezpečnejší.

Zdroj: Google

30.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+