MojAndroid

Umelá inteligencia Google Brain zvládla skutočne neľahkú úlohu. Po tom, čo jej vedci prikázali, aby vytvorila svoju vlastnú šifru, zaskočila aj samotných vývojárov. Tí vybrali tri neurónové siete – Alice, Boba a Eve a prikázali im, aby medzi sebou komunikovali za pomoci šifry. Výsledok prekvapil každého.

Alice mala posielať utajené správy, ktoré mohol prečítať iba Bob. Komunikáciu sa mala snažiť narušiť Eve. Alice najskôr posielala klasickú textovú správu, ktorú zašifrovala a prečítať ju mal vedieť iba Bob. Ich prvotné snahy o zabezpečenie ale boli pomerne chabé a Eve sa bez problémov podarilo túto komunikáciu prečítať. Po asi 15 000 pokusoch už ale bolo šifrovanie vylepšené natoľko, že Eve túto konverzáciu rozlúštiť nedokázala. Správa mala pritom 16 bitov a každý bit obsahoval iba jednotku alebo nulu. Eve dokázala pri posledných pokusoch rozlúštiť asi 50 % znakov, čo znamená, že jednoducho iba hádala.

Najzaujímavejšie na tom je, že keďže neurónové siete celý proces zdokonaľovali samé, vedci ani poriadne nevedia, aký druh šifrovania použili. Je ale veľmi pravdepodobné, že ide o oveľa jednoduchšiu formu šifrovania ako v súčasnosti používame my. Stále ale ide o zaujímavý experiment, kedy si umelá inteligencia skutočne sama poradila potom, čo iba získala základné inštrukcie od vývojárov. Stále sa ale zdá, že nadvlády strojov sa zatiaľ báť nemusíme.

Zdroj: arXiv via engadget, New Scientist

2.11.2016
  • cartmanko

    “saj” zaskocilo aj mna… :)

+