MojAndroid

Fotoaparáty v mobilných zariadeniach od svojich počiatkov prešli dlhou cestou. Zo snímačov, ktoré vedeli na začiatku zachytiť fotografie v nízkom rozlíšení a v mizernej kvalite, sa stali plnohodnotné fotoaparáty, ktoré sú vždy po ruke. Samozrejme, fotomobily sa ani dnes nemôžu kvalitou úplne rovnať mirrorless fotoaparátom a zrkadlovkám. Ak sú ale v dobrých rukách, tak ich dokážu v niektorých situáciách minimálne dobre zastúpiť. To, že to ide, nám ukázal aj softvérový inžinier Florian Kainz z Googlu.

Kainz sa pri svojom malom projekte inšpiroval Gcam tímom spoločnosti Google. Ten sa sústredí na vývoj softvéru, ktorý sa stará o obsluhu fotoaparátov vo viacerých zariadeniach spoločnosti. Dobre známym produktom tímu je napríklad funkcia HDR+, ktorá umožňuje v horších svetelných podmienkach kombinovať až 10 za sebou zhotovených snímkov. Ani HDR+ však nie je všemocné a vo viacerých prípadoch už pre nočné snímky nepostačuje.

Kainz sa teda rozhodol experimentovať so spájaním fotografií, ktoré vytvoril pri dlhšej expozícii. K tomuto účelu si vytvoril jednoduchú aplikáciu, ktorá umožňovala manuálnu kontrolu nad časom uzávierky, citlivosťou ISO a zaostrením. Napríklad, fotografia majáku, ktorú môžete vidieť vyššie, bola vytvorené Nexusom 6P spojením 32 fotografií s expozíciou 4 sekundy a citlivosťou ISO nastavenou na 1600. Ďalších 32 snímkov vytvoril Kainz pri zakrytom objektíve a poslúžili k redukcii niektorých deformácií obrazu. To, ako vyzerá jeden HDR+ snímok môžete vidieť nižšie.

Časť obrazu bolo zosvetlená vo Photoshope na podobnú úroveň, ako vo výslednej fotografii.

Touto technikou bol Kainz schopný vytvoriť úchvatné nočné fotografie, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani drahší digitálny fotoaparát. Samozrejme, v tomto prípade je ich tvorba o niečo zložitejšia, ale predstavte si, že všetky tieto úkony by Google dokázal zautomatizovať a ponúknuť napríklad vo forme aplikácie alebo funkcie v Google Fotkách. Viac záberov vytvorených touto technikou nájdete  nižšie pod článkom. V plnom rozlíšení si ich môžete pozrieť tu.

Zdroj: Google

26.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+