Fotoaparáty v mobilných zariadeniach od svojich počiatkov prešli dlhou cestou. Zo snímačov, ktoré vedeli na začiatku zachytiť fotografie v nízkom rozlíšení a v mizernej kvalite, sa stali plnohodnotné fotoaparáty, ktoré sú vždy po ruke. Samozrejme, fotomobily sa ani dnes nemôžu kvalitou úplne rovnať mirrorless fotoaparátom a zrkadlovkám. Ak sú ale v dobrých rukách, tak ich dokážu v niektorých situáciách minimálne dobre zastúpiť. To, že to ide, nám ukázal aj softvérový inžinier Florian Kainz z Googlu.
Kainz sa pri svojom malom projekte inšpiroval Gcam tímom spoločnosti Google. Ten sa sústredí na vývoj softvéru, ktorý sa stará o obsluhu fotoaparátov vo viacerých zariadeniach spoločnosti. Dobre známym produktom tímu je napríklad funkcia HDR+, ktorá umožňuje v horších svetelných podmienkach kombinovať až 10 za sebou zhotovených snímkov. Ani HDR+ však nie je všemocné a vo viacerých prípadoch už pre nočné snímky nepostačuje.
Kainz sa teda rozhodol experimentovať so spájaním fotografií, ktoré vytvoril pri dlhšej expozícii. K tomuto účelu si vytvoril jednoduchú aplikáciu, ktorá umožňovala manuálnu kontrolu nad časom uzávierky, citlivosťou ISO a zaostrením. Napríklad, fotografia majáku, ktorú môžete vidieť vyššie, bola vytvorené Nexusom 6P spojením 32 fotografií s expozíciou 4 sekundy a citlivosťou ISO nastavenou na 1600. Ďalších 32 snímkov vytvoril Kainz pri zakrytom objektíve a poslúžili k redukcii niektorých deformácií obrazu. To, ako vyzerá jeden HDR+ snímok môžete vidieť nižšie.
Touto technikou bol Kainz schopný vytvoriť úchvatné nočné fotografie, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani drahší digitálny fotoaparát. Samozrejme, v tomto prípade je ich tvorba o niečo zložitejšia, ale predstavte si, že všetky tieto úkony by Google dokázal zautomatizovať a ponúknuť napríklad vo forme aplikácie alebo funkcie v Google Fotkách. Viac záberov vytvorených touto technikou nájdete nižšie pod článkom. V plnom rozlíšení si ich môžete pozrieť tu.
Zdroj: Google
Výborné
Pre pána Jána .. veď dnes väčšina smartfónov ponúka manuálne nastavenia pri fotografiách, kde si viem nastaviť čas uzávierky, hodnotu ISO, teplotu farieb, zaostrenie atď. Prečo si takto komplikovať život, keď môžem urobiť jednu fotku s povedzme 15s / 30s uzávierkou a nemusieť tráviť dlhý čas pri Photoshope. :)
LEbo tam budes mat plno sumu .
On tvoril viacero fotiek prave koli odstraneniu sumu vo vyslednej fotke . Najprv nastuduj a potom kecaj
Googluj : median image stacking
Nepotykal som si s Vami pokiaľ viem, tak tu nerobte zo seba čáva čo všetko vie, všade bol, všetko videl. Nastavte si ISO na povedzme hodnotu 50 alebo 100, nastavte čas uzávierky na 30 sekúnd a potom mi nájdite “plno šumu” na výslednej fotke.
Ako príklad – fotka robená s LG V10 pri ISO 50 a 30s uzávierkou: http://fotomania.mojandroid.sk/wp-content/uploads/2016/03/20160324_233956.jpg
Prepáčte že som vás urazil. A pevne verím že ste si to pozrel a čosi sa pod učil, nech nabudúce môžte machová ť viac. Ja váš postup poznám, a mam G5, poznám výsledky i z mojej d700 a viem i aké sú rozdiely.
To veľmi dobre poznám. Ja som reagoval na to, že je jednoduchšie urobiť jednu fotku s dlhšou uzávierkou pri menšej hodnote ISO, než skladať viac fotiek dokopy, pričom tá kvalita na pomer telefónov nie je vôbec zlá. Keď by som už chcel, aby výsledná fotografia fakt bola na špičkovej úrovni, fotím s poriadnym sklom a nie telefónom. Je fajn mať manuálne nastavenia aj v telefóne, no ním robiť špičkové fotografie najmä nočnej oblohy rozhodne nebudem.
Uniká ti jedna podstatná vec – tu nešlo ukázať svetu ako sa to dá spraviť čo najjednoduchsie, ale ako sa to dá spraviť čo najkvalitnejšie. A tá tvoja foto vyššie je celkom fajn, ale na foto z článku sa proste nechytá.
No a to je dôvod prečo je použitie dlhej expozície v tomto prípade nanič. Je to dosť neostré a zanikajú detaily. Prečo a ako viď môj komentár hore. Síce šum je minimálny ale kvalita slabá.
Načo 32 fotiek po 4sekundy pri ISO 1600? Nebolo by ľahšie nastaviť 30 s pri oveľa nižšom ISO – menej šumu? Či to Pixely nevedia?
asi nie :D V tomto je majster LG > G4,G5,V10,V20,G6 (y)
Ľahšie možno. Ale výsledok by nemusel byť pokaždé podľa očakávania. Vysvetlenie vyššie.
Prečo radšej 30 foto s nižším časom uzávierky a vyšším ISO je jednoduché. Aj keď človek fotí zo statívu tak malý pohyb môže vzniknúť(kvalitný statív musí byť aj dobre zaťažený aby sa nehýbal). A čím dlhšia je uzávierka tým viac pohybov vznikne. A tak zaniká ostrosť danej fotky. Ale keď ten čas skrátim na cca 4sek a urobím takých foto 30 tak nieje už problém cez PS ich zarovnať. PS to vie automaticky a rovnako by to tak vedel urobiť SW v mobile. A o to tu ide. Celý proces automatizovať. A čím viac foto tým viac informácií o fotke a tým viac šumu odstránime, keďže šum je pokaždé inde.
uberá sa to dobrým smerom :) dúfam, že na tom popracujú a spravia na to appku :)