MojAndroid

Zabezpečenie systému Android prechádza neustálym vývojom a dá sa očakávať, že bude využívať aj stále populárnejšie funkcie algoritmov strojového učenia (AI). To potvrdzuje aj portál TheVerge, podľa ktorého už Google v systéme testuje jednu AI funkciu proti zlodejom.

Testovanie prebieha v Brazílii

Americký internetový gigant už jedno výrazné zlepšenie zabezpečenia Android smartfónov minulý mesiac urobil. Priniesol funkciu Nájdi moje zariadenie, ktorá umožňuje vyhľadávanie strateného zariadenia aj v situácii, keď je v offline režime. Táto jednoznačne skvelá funkcia sa však dá v prípade krádeže smartfónu použiť až po jeho odcudzení.

Krádež smartfónu
Krádež smartfónu | Zdroj:NextPit.com

Google preto testuje AI funkciu automatickej detekcie krádeží pre systém Android 15, ktorá bola oznámená na konferencii Google I/O. Testovanie prebieha v Brazílii na základe spätnej väzby od používateľov v tejto krajine. Mohlo by sa zdať, že si Google vybral Brazíliu kvôli jej vyššej miere kriminality, ale spoločnosť v Južnej Amerike testuje nové funkcie pravidelne.

Ako funguje testovaná AI funkcia?

Nazýva sa Theft Detection Lock a využíva algoritmy AI na analyzovanie toho, či určité trhavé pohyby smartfónu naznačujú prebiehajúci pokus o krádež. Pravdepodobne sa tak bude diať na základe informácii z gyroskopu zariadenia. Okrem pohybu môže odhaliť prebiehajúcu krádež aj na základe iných indícii.

Napríklad keď sa ho niekto pokúša použiť v inej sieti alebo ak rozpozná, že je dlhší čas mimo často používanej siete. Funkcia detekcie krádeže by sa neskôr mala objaviť aj v starších verziách systému. Android 15 by mal však priniesť aj iné bezpečnostné prvky. Napríklad šifrované úložisko nazývané „Private Space“, ktoré ukladá citlivé aplikácie a údaje.

Náš tip
Ako si založiť Google účet za pár minút? | NÁVOD
12.6.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+