MojAndroid

V septembri minulého roku sme takmer každý deň v správach počuli informácie o nových obetiach zákernej choroby ebola. Epidémia zúrila najmä v Afrike, ale postupne sa dostávala aj do ďalších častí sveta. Ak ste vtedy zachytili nejaké informácie o tejto chorobe, určite ste postrehli spojenie s krajinou Sierra Leone, kde bola epidémia v určitom období naozaj takmer nezastaviteľná. Napriek tomu sa tím lekárov snažil zo všetkých síl liečiť pacientov, čo ale nebola vždy ľahká úloha.

Problémom totiž boli náročné podmienky, ktorým boli vystavovaní samotní doktori. Aby sa aj oni nenakazili, museli nosiť špeciálne nepriepustné kombinézy. V čase najväčšej epidémie boli ale v tých miestach extrémne vysoké teploty, kvôli čomu dokázal lekár v špeciálnej kombinéze vydržať nanajvýš hodinu. Väčšinu z toho času pritom trávil zbieraním údajov o pacientoch a iba časť pobytu v karanténe strávil samotným liečením. Musel si pritom údaje zapisovať na papier, ktorý neskôr zničil, pretože z karanténnej zóny nemohol nič vyniesť. Zistené údaje konzultoval s kolegami tak, že na nich prakticky kričal spoza steny. Vzhľadom na náročnosť tohto procesu a obmedzený čas, ktorý mohli lekári s pacientmi stráviť, bolo nevyhnutné nájsť nejaké iné riešenie.

Presne tu sa objavila pomoc od Google. Organizácia Médecins Sans Frotiéres, ktorá v Sierra Leone operovala, hľadala rôzne náhradné riešenia. Doktor Jay Archar kontaktoval svojho kolegu v Londýne Ivana Gaytona s prosbou o riešenie. Gayton neváhal a zavolal do Google, kde čakal pomoc. Tá sa mu aj dostavila vďaka špeciálnemu tímu expertov, ktorí sú pripravení pomôcť v takýchto krízových situáciách. Inžinieri a vedci z tímu Google.org prišli s riešením v podobe tabletu a batériou napájaného serveru, pomocou ktorých bol proces práce s informáciami v karanténe oveľa jednoduchší.

Lekári nemuseli kričať na kolegov spoza ohradenej zóny a mohli im informácie posielať cez špeciálne tablety. Tento systém sa môže zdať ako zbytočne komplikovaný, no v Afrike nie je pripojenie k internetu a ani lokálnej sieti samozrejmosťou. Aj preto boli servery, ktoré túto komunikáciu umožňovali, najskôr napájané batériou s motocykla a až neskôr sa prešlo na tradičnejšie Li-Ion akumulátory. Samotné tablety pritom fungujú so špeciálnym systémom postavenom na osvedčenom softvéri, ktorý používajú lekári na zaznamenávanie údajov. Okrem toho je tablet chránený polykarbonátovou vrstvou, vďaka čomu môže byť po použití v karanténe ponorený do chlóru a dezinfikovaný.

Pridanou hodnotou týchto tabletov je fakt, že ide o open-source riešenie. Okrem toho, že systém je k dispozícii zadarmo, je možné ho aj prispôsobiť si tak, aby ho mohli využívať doktori aj v iných oblastiach kde sa liečia iné choroby. Vďaka tomu je možné tento tablet od Google použiť všade tam, kde sú podobné náročné podmienky a kde si to situácia vyžaduje.

Zdroj: wired

21.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+