MojAndroid

Služba Street View od spoločnosti Google je neoddeliteľnou súčasťou máp spoločnosti. Vedeli ste, že v tomto mesiaci oslavuje svoje 15-te narodeniny? Prvými zábermi, ktoré obsahovala, boli ulice San Francisca a 4 ďalších amerických miest. Teraz je služba dostupná vo viac ako 100 krajinách sveta. Nechýba napríklad ani Antarktída a dostala sa aj do vesmíru.

Street View na Slovensku

Google v tlačovej správe uvádza, že Slovensko je súčasťou Street View už 10 rokov. Súčasťou služby sú aj mnohé lokality či miesta zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO, ako napríklad Ochtinská aragonitová jaskyňa či Vlkolínec. Najnavštevovanejšou krajinou je Indonézia a najobľúbenejšou lokalitou najvyššia budova sveta – Burj Khalifa.

Zdroj: Google

V roku 2014 sa služba na Slovensku rozrástla o mnohé zaujímavé lokality. Zaujímavosťou je, že Slovensko bolo po Japonsku a Poľsku len treťou krajinou na svete s detailnými zábermi jaskýň. Zmapované boli Vysoké a Nízke Tatry, ale napríklad aj Oravský hrad, zámok Bojnice, Spišský hrad či Múzeum Oravskej dediny. Do týchto miest zavítala Street View trojkolka a Street View batoh.

O rok neskôr pribudli viaceré slovenské národné parky, múzeá, historické pamiatky a miesta oddychu. Poslednými prírastkami boli v roku 2020 dve vysokohorské chaty – Zbojnícka a Téryho chata.

Najvyhľadávanejšie slovenské lokality na Street View za posledný rok:

 1. Spišský hrad
 2. Hlavná stanica, Bratislava
 3. Bratislavský hrad
 4. Dóm svätej Alžbety
 5. Danubiana
 6. Oravský hrad
 7. Čachtický hrad
 8. Letisko M. R. Štefánika, Bratislava
 9. Národná zoologická záhrada Bojnice
 10. Hrad Devín

Spoločnosť Google samozrejme svoje snímky pravidelne aktualizuje, aby poskytovali čo najvernejší obraz reality a čo najlepšie poslúžili používateľom. Aj v týchto mesiacoch sa u nás nachádzajú Street View autá, ktoré zavítajú do viacerých slovenských miest.

Street View auto
Zdroj: Google

Street View vo svete

Street View autá už spolu precestovali viac ako 16 miliónov kilometrov a celkovo zozbierali viac ako 220 miliárd snímok. V roku 2012 bol predstavený Street View batoh, ktorý umožnil lepšie zachytiť miesta, kam sa autá nedostanú. Prvým nasnímaným miestom bol americký Grand Canyon, v Európe toto privilégium dostali Benátky. Toto zariadenie sa v minulosti už objavilo aj na snežných skútroch a ťavách.

Najpopulárnejšie globálne lokality na Street View za posledný rok

 1. Burj Khalifa, Spojené arabské emiráty
 2. Eiffelova veža, Francúzsko
 3. Tádž Mahal, India
 4. Socha slobody, Spojené štáty americké
 5. Socha Krista Spasiteľa, Brazília
 6. Labyrinth at Rhyolite, Spojené štáty americké
 7. Nekropola pri Gíze, Egypt
 8. Biely dom, Spojené štáty americké
 9. Koloseum, Taliansko
 10. Národný monument, Indonézia

Najnavštevovanejšie krajiny na Street View za posledný rok

 1. Indonézia
 2. Spojené štáty americké
 3. Japonsko
 4. Mexiko
 5. Brazília
 6. Španielsko
 7. Taliansko
 8. Taiwan
 9. Francúzsko
 10. Spojené kráľovstvo

Najnavštevovanejšie mestá na Street View za posledný rok

 1. Jakarta, Indonézia
 2. Tokio, Japonsko
 3. Mexiko (mesto), Mexiko
 4. Sao Paulo, Brazília
 5. Buenos Aires, Argentína
 6. New York (mesto), Spojené štáty americké
 7. Istanbul, Turecko
 8. Taipei, Taiwan
 9. Paríž, Francúzsko
 10. Osaka, Japonsko

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+