MojAndroid

Google má pod kontrolou jednak svoj vlastný vyhľadávač a k tomu aj systém Android. Aj keď je jeho základ k dispozícii ako open source, nie je to úplne tak, že si každý môže robiť čo uzná za vhodné. Svoje o tom vedia najmä menšie vyhľadávacie služby. Tie podali na Google sťažnosť.

Aukcia, ktorá nie je fér

Celý model, ktorý po dlhé roky vychádzal z nastavenia Google, ako hlavného vyhľadávača pre Android musela americká spoločnosť zmeniť po tom, ako jej Európska komisia odkázala cez rekordnú pokutu 4,3 miliardy EUR, že takto to už nebude ďalej tolerovať. A aká bola reakcia spoločnosti? No celkom zaujímavá a už od momentu nastavenia aukcie na vyhľadávač je pod kritikou. Práve aukcie na vyhľadávacie služby sú tým riešením, ktoré Google zvolil a na štvrťročnej báze vyberá služby, ktoré budú v jeho systéme Android nastavené ako úvodné služby na vyhľadávanie (choice screen). Takto sa napríklad dostala do popredia aj česká služba Seznam.cz. Tá je však teraz spolu so štyrmi ďalšími (DuckDuckGo,, Ecoisa, Li-lo a Qwant) autorom výhrad na zvolené aukcie a žiada Európsku komisiu o zásah.

Podľa českého Seznamu je kritika v zásade zhrnutá nasledovne:

„Program choice screen bohužiaľ nemá akúkoľvek transparentnosť. Účastníci nemajú k dispozícii v podstate žiadne dáta, na ktorých základe by mohli vyhodnotiť efektivitu svojho zapojenia do programu. Naviac, choice screen funguje iba na mobilných telefónoch Android, ktoré boli vyrobené od marca toho roku. Väčšina trhu s Android zariadeniami tak možnosť choice screen nemá.“

DuckDuckGo sa aukcia nepáči

K tomuto sa pridáva aj menší americký vyhľadávač DuckDuckGo, ktorý vo svojej analýze tvrdí, že hlavným problémom aukcií vyhľadávania pre Android je to, že ide o aukciu s platbami za prehranie, v ktorej sú v ponuke iba tí, ktorí ponúkajú najvyššie ponuky. Dlhodobým výsledkom je, že zúčastnené alternatívy spoločnosti Google (teda menší hráči na trhu) musia spoločnosti Google poskytnúť väčšinu ziskov z ponuky, aby v aukcii uspeli. A to je problém.

Reakcia Komisie ešte neprišla, samotná sťažnosť od malých vyhľadávačov ju motivuje aj k vytvoreniu priestoru na stretnutie s Google. Ten dlhodobo tvrdí, že takto nastavený model je správny a fér. Jeho kritika je však už na stole. A napríklad český server Lupa.cz zvolený model aukcií označil ako pokus zo strany Google zapáčiť sa Komisii a tváriť sa, že niečo zmenil. No reálne tým malým vyhľadávačom nepomohol, ako to žiadala Európska komisia a to bol dôvod, prečo vlastne uložila aj pokutu.

1.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+