Alphabet (materská spoločnosť Google) oznámila, že kúpi rýchlo rozrastajúci sa startup Wiz, a to za približne 32 miliárd dolárov, čo je jej najväčší obchod v histórii. Ide o novú stratégiu na posilnenie pozície spoločnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Okrem toho Google bojuje o dominanciu v oblasti cloudového počítačového sektora proti Amazonu a Microsoftu, informuje Reuters.
Obchod bude znamenať, že Wiz sa stane súčasťou Google Cloud a posilní spoločnosť v poskytovaní riešení na odstránenie kritických bezpečnostných rizík pre firmy. Wiz sa v minulosti stretol s ponukou od Google vo výške 23 miliárd dolárov, ktorú startup pôvodne odmietol. Už vtedy vedeli, že ich firma má oveľa väčšiu hodnotu z hľadiska budúcnosti, no na druhej strane niektorí krútili hlavou, ako môže vôbec niekto odmietnuť takúto ponuku.
Mohlo by vás zaujímať:
- Tieto dve funkcie One UI 7 nebudú na Galaxy Z Flip 5 a Z Fold 5. Chýbali by vám?
- Google zmení spôsob prijímania hovorov
- Android Auto 14.0 pridáva nové možnosti ovládania
Hodnota startupu bola v máji minulého roka odhadnutá na 12 miliárd dolárov, pričom k polovici roka 2024 dosahoval obrat viac než 500 miliónov dolárov v ročných opakovaných tržbách. Aby Alphabet zabezpečil tento obchod, súhlasil s vyššou cenou a podmienkami ako pri predchádzajúcej ponuke, keďže majitelia boli neoblomní a z nižšou ponukou by nesúhlasili.
Každý dostane 3 miliardy
Očakáva sa, že transakcia bude dokončená do roku 2026, avšak ešte podlieha schváleniu regulačnými orgánmi. Vzhľadom na cenu a vysoký poplatok (viac ako 3,2 miliardy dolárov) sa predpokladá, že v Alphabet sú presvedčení o úspechu obchodu aj napriek možnej politickej kontrole v USA. Tento poplatok poputuje v tejto výške do vrecka každému zo štyroch indických majiteľov firmy.
„Aby Google mohol konkurovať Microsoft Azure pre podnikových zákazníkov, musí byť schopný ponúknuť hlbší balík služieb vrátane bezpečnostného softvéru.“
vyjadril sa analytik Davidson Gil Luria
Wiz spolupracuje s hlavnými poskytovateľmi cloudových služieb, kam patria Amazon Web Services, Microsoft Azure a Google Cloud, a jej produkty budú aj naďalej dostupné cez tieto platformy. Očakáva sa, že tento krok posilní pozíciu Google v boji o firemných zákazníkov s konkurenčným Microsoftom.
Zvýšený záujem o kybernetickú bezpečnosť po minuloročnom výpadku CrowdStrike posilňuje dopyt po podobných službách. Google sa aj naďalej zameriava na získanie väčšieho podielu na trhu cloudových služieb, pričom Wiz by mal výrazne prispieť k rozšíreniu jej bezpečnostných nástrojov. Môžeme tak my, ako koncoví používatelia predpokladať, že celkovo sa zvýši aj naša bezpečnosť.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.