MojAndroid

Šírenie dezinformácií je novodobým problémom, proti ktorému je potrebné bojovať. Uvedomuje si to aj americký gigant Google a na Slovensku testuje svoju novú metódu boja proti nepravdivým správam. Cieľom je zvýšiť odolnosť ľudí voči dezinformáciám.

Premyslená metóda a zaujímavé použitie

Google spustil na sociálnych sieťach intenzívnu reklamnú kampaň. Tá je založená na metóde prebunkingu. Spočíva v krátkom vystavení miliónov používateľov sociálnych sietí manipulačným oznámeniam a metódam, ktoré využívajú dezinformátori.

Táto metóda má podľa aktuálne publikovanej štúdie Cambridgeskej univerzity a tímu Google Jigsaw fungovať podobne, ako očkovanie, teda buduje odolnosť a čiastočne pomáha proti tomu, aby ľudia v budúcnosti podľahli dezinformáciám a šírili ich ďalej.

Pokiaľ ide kampaň určenú špecificky pre slovenské, české a poľské publikum, tak tá pozostáva zo 60-sekundových videoreklám nasadených na sociálnych sieťach. Reklamy budú zamerané na širokú verejnosť staršiu ako 18 rokov. Bude sa snažiť o prevenciu proti manipulatívnym technikám, ktoré dezinformačná scéna využíva na šírenie nepravdivých informácií proti utečencom z Ukrajiny.

Metódu prebunkingu bola pôvodne prvýkrát použitá v 60. rokoch 20. storočia. Teraz ju ďalej vyvinuli a testovali výskumníci z tímu Jigsaw spoločne s akademikmi. Jej cieľom je budovať odolnosť ľudí voči dezinformáciám pomocou ukážok často používaných naratívov a príkladov manipulačných techník a tém. Medzi ne patrí napríklad metóda obetného baránka, kedy sa vina za negatívne skutočnosti zvaľuje na určitú znevýhodnenú skupinu, alebo metóda vyvolávania strachu.

Náš tip
O2 upozorňuje, aby ste nepodľahli novému typu podvodných volaní
14.9.2022
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+