MojAndroid

Internetový gigant Google súhlasil so zaplatením rekordných 391,5 milióna dolárov, aby urovnal vzniknutú situáciu so 40 štátmi v USA v súvislosti s poplatkami, ktoré spoločnosť zavádzala pri zhromažďovaní osobných údajov o polohe. Ako uvádza portál thehackernews.com, Google zavádzal svojich používateľov, pretože aj keď mali neaktívne sledovanie polohy v nastaveniach, naďalej zbieral informácie o ich polohe.

Zisk uprednostnený pred súkromím

Vyšetrovanie podnietila správa z roku 2018 od Associated Press, ktorá odhalila závažné informácie. Google pokračoval v sledovaní polohy používateľov v systémoch Android a iOS, aj keď si v nastaveniach účtu vypli históriu polohy. Tým účinne podkopával kontroly ochrany osobných údajov.

Údaje o polohe, ktoré Google zhromažďuje, sú kombinované s ďalšími osobnými údajmi a informáciami o správaní. Tie zbiera kvôli presnejšiemu cieleniu reklamy. Preto pridanie aj minimálneho množstva údajov o polohe môže odhaliť identitu a zaužívané zvyky niektorých používateľov. Z nich sa potom dajú odvodiť ďalšie osobné údaje. V rámci dohody o ochrane osobných údajov sa od spoločnosti Google vyžaduje, aby sa používateľom po povolení, alebo naopak zakázaní nastavenia súvisiaceho s polohou, zobrazovali ďalšie informácie. Spoločnosť by sa tak vyhýbala skrývaniu kľúčových informácií o sledovaní polohy a zároveň by ponúkala konkrétne informácie o typoch zhromažďovaných údajov o polohe.

Nápravné opatrenia

Vzhľadom na vzniknutú situáciu spoločnosť Google predstavila možnosti a nastavenia automatického odstraňovania informácií v režime inkognito v Mapách Google. Ďalej predstavila nástroje transparentnosti, ktoré používateľom umožňujú prístup ku kľúčovým nastaveniam polohy vo všetkých aplikáciách Google, ktoré využívajú polohu používateľov.

V nasledujúcich mesiacoch gigant zavedie ďalšie nápravné opatrenia, ktoré zahŕňajú zjednodušený proces nastavenia účtu. Ten ponúkne podrobné vysvetlenie o aktivitách používateľov na webe a v aplikáciách. Ďalej budú mať k dispozícii zjednodušené nastavenie, ktoré im pomôže odstrániť údaje o polohe rýchlo a zrozumiteľne.

Sledovanie polohy a súdne spory

Tento vývoj prichádza tri mesiace po tom, čo austrálska komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľov (ACCC) udelila spoločnosti Google pokutu 60 miliónov austrálskych dolárov za zavádzajúce vyhlásenia spotrebiteľom o zhromažďovaní a používaní ich osobných údajov o polohe na telefónoch s Androidom v období od januára 2017 až do decembra 2018.

Minulý mesiac sa spoločnosť zaviazala zaplatiť americkému štátu Arizona 85 miliónov dolárov za urovnanie ďalšieho súdneho sporu. Ten tvrdil, že Google nelegálne sledoval používateľov zaznamenávaním údajov o polohe bez ich súhlasu. Google čelí podobným súdnym sporom o sledovaní polohy vo Washingtone D.C., Indiane, Texase a Washingtone.

Za tretí štvrťrok končiaci sa 30. septembra 2022 spoločnosť Google vykázala celkové výnosy 69,09 miliardy USD. Z toho čistý príjem predstavoval 13,9 miliardy USD. Celkové príjmy z reklamy dosiahli za trojmesačné obdobie až 54,48 miliardy USD.

“Kým nebudeme mať v oblasti ochrany osobných údajov komplexné zákony, spoločnosti ako je Google či mnohé iné, budú zhromažďovať veľké množstvo našich osobných údajov. Budú ich naďalej využívať na marketingové účely, a to aj napriek kontrolám.”

Ellen Rosenblum, generálna prokurátorka štátu Oregon

Náš tip
Google Mapy prinesú nové funkcie pre lepší virtuálny zážitok

16.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+