MojAndroid

Už dávnejšie sme písali niekoľko článkov na tému zbierania informácií spoločnosťou Google. Z našich zariadení dokáže čerpať veľké množstvo informácií. Všetko by však malo byť teoreticky ošetrené povoleniami, ktoré my sami musíme odsúhlasiť v Nastaveniach. Napríklad, len História polohy má hneď niekoľko spôsobov, ktoré vie Google šikovne využiť. Pre našu spoločnosť má veľký zmysel napríklad aktualizácia dopravnej situácie, o ktorej nás Google informuje. Aby vám však Google vedel podať správnu informáciu, odráža sa od viacerých služieb smartfónu, napríklad využíva údaje z WiFi či GPS.

Informácie, ktoré podávame

Spoločnosť Quartz však spravila zoznam ďalších informácií, ktoré Google ťahá z našej Histórie polohy:

  • spôsob pohybu (chôdza, bicykel, spôsob dopravy)
  • adresu MAC, ktorá je identifikátorom prístupového bodu WiFi, ku ktorému ste pripojení
  • z MAC adresy ďalej vyčíta silu signálu i frekvenciu každého ďalšieho WiFi prístupového bodu v okolí
  • pomocou MAC adresy zistí typ a nájde najsilnejšie Bluetooth zariadenia v okolí
  • úroveň nabitia batérie, GPS súradnice vášho zariadenia a ich presnosť
  • nadmorskú výšku, barometrický tlak

Faktom je, že Google to má právne ošetrené a oficiálne nekoná ilegálne. Totiž, služba Histórie polohy je voliteľná. My sami dávame súhlas. Musíme však potvrdiť aj to, že Google veľké množstvo dát využíva aj v náš prospech a snaží sa zlepšiť kvalitu nášho života. Či už je to spojené s dopravou, alebo nákupmi, kedy nám odporúča neďaleké obchody, reklamu či miesta. Informácie využívajú tiež reštaurácie ohľadom rušnosti návštev.

Náš tip
Google vás sleduje. Pozrite si históriu vašej polohy

Čo na to Google?

Quartz sa zamýšľal aj nad tým, ako môže Google sledovať váš smartfón cez Bluetooth aj v prípade, že je vypnuté. Na celú záležitosť s polohou si spoločnosť vypýtala stanovisko z Google. Ten vraví:

“S vaším povolením spoločnosť Google využíva Históriu polohy na zobrazenie lepších výsledkov a odporúčaní Google produktov… Napríklad, dostanete predpovede ohľadom dopravy, zobrazuje vám fotografie zoskupené podľa navštívených miest, zobrazuje odporúčania na základe navštívených miest, nájde vám stratený smartfón. História polohy je absolútne voliteľná služba a môžete ju kedykoľvek upraviť, zmazať či vypnúť.”

Nuž, argumenty sú tu vždy. Priali by sme si však aspoň to, aby mal Google niekde jasne spísané všetko, čo od nás získava, ako to získava čo tým ďalej a sleduje.

Zdroj: androidauthority.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+