MojAndroid

Spoločný postup dvoch na prvý pohlaď rivalov v oblasti online reklamy nie je ničím výnimočný. Terajší prípad odhaľuje, ako sa mali dohodnúť Google a Facebook a určovať ceny za reklamu.

Spoločne to bude „lepšie“

Americké úrady už publikovali podrobnejšie informácie ku konaniu, ktorého sa mali práve uvedené dve významné spoločnosti dopustiť. Interné označenie akcie „Jedi Blue“ malo na strane obidvoch veľkých hráčov smerovať k ovplyvňovaniu cien pre reklamu tak, aby ich zladený postup nebol navzájom konkurenčný a zároveň, aby boli zákazníci povinní používať na prístup k reklame výlučne reklamný server Google. Konanie malo ísť ďalej, dokonca je na stole obvinenie, ktoré na strane Google upozorňuje na zmanipulované reklamné aukcie, ktoré uprednostňovali Facebook.

Neprehliadnite:

✅  Ulož.to daruje 30 GB dát každému, kto je zaočkovaný posilňujúcou dávkou
✅  Sociálne siete sú rajom pre podvodníkov. Zarobili im viac ako 700 miliónov dolárov
✅  MIUI Updater: Táto aplikácia vám povie, či váš Xiaomi dostane MIUI 13

Google však tvrdí, že okolnosť spočívajúca v zlom investovaní malých hráčov na trhu alebo ich zlých rozhodnutiach nemôže byť pričítaná na vrub Google. Od podozrení sa samozrejme v plnom rozsahu dištancuje a podrobne sumarizuje svoje argumenty, že vlastne k ničomu neprišlo v rozsiahlom vyjadrení, ktoré má slúžiť na zamietnutie žaloby.

Žaloba si však verí, má k dispozícii mnoho interných dokladov zo zainteresovaných spoločností, vrátane e-mailovej komunikácie, kde sa objavuje zadanie na vznik dohody „Jedi Blue“ a to na pokyn generálneho riaditeľa Google (Sundar Pichai) a tiež šéfa Mety (Mark Zuckerberg). Teda zadanie a riadenie akcie malo byť z úplne najvyšších miest.

Zdroj: Businessinsider.com

Na fakt, že Google bol pri aukciách zvlášť úspešný a platil menej ako iné firmy a tiež menej, ako sa dosahovala cena na iných aukciách mimo Google, bolo poukázané už v roku 2019. Tento záver paradoxne plynie zo štúdie, ktorú spracoval samotný Facebook. Facebook mal napríklad platiť aj menšie poplatky na burze Google, ako iné firmy, čím tiež získaval výhody oproti ostatným.

Samotná žaloba bude prejednaná v americkom Texase, nie je zatiaľ jasné, či sa dohody obmedzovali výlučne na americký trh, prípadne majú presah aj do Európy. Google však prípad pozorne sleduje, akýkoľvek zásah do reklamného nastavenia jeho vlastného sveta je už zásahom do značnej časti jeho príjmov. Odhad ukončenia prípadu nie je zatiaľ známy.

Náš tip
Facebook ruší profilové videá. Boli tu s nami už 7 rokov
4.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+