MojAndroid

Ruský komunikačný regulátor Roskomnadzor vo svojom vyjadrení hovorí, že YouTube zlyhal vo vymazávaní obsahu, ktorý je v Rusku zakázaný. Cenzurovaný obsah mal zahŕňať videá, ktoré podporujú extrémizmus a terorizmus. Rovnako aj “falošné” informácie o vojne na Ukrajine. Téme sa venoval portál Theverge.

YouTube nevymazal obsah, ktorý chce Rusko cenzurovať

Prvá hrozba od regulačného úradu prišla v marci tohto roka. Googlu pohrozil, že ak nevyhovujúci obsah neodstráni, prídu sankcie. Tie mali začínať na sume 8 miliónov rubľov, aktuálne približne 137 000 eur. Pokuta sa mohla vyšplhať až do výšky 20 percent ročného príjmu americkej spoločnosti.

Nakoniec to skončilo na sume 21,1 miliardy rubľov, ktorú odklepli ruské súdy. V prepočte ide približne o 360 miliónov eur. To, či Google naozaj túto pokutu zaplatí, zatiaľ nie je známe.

O tom, že Rusko chce cenzurovať videá na YouTube, sme informovali v marci. Detaily nájdete v článku Rusko kritizuje YouTube. Zakáže jeho používanie? Problémom vtedy mali byť reklamy, ktoré mali propagovať pozastavenie ruských komunikačných systémov a zrušenie železničných sietí v Bielorusku.

Sociálne siete Rusko odmieta, údajne sú extrémistické

Rusko má so spoločnosťou Google aj ďalšie nevyrovnané účty. V obchode Google Play si napríklad nemôžu zakúpiť platený obsah, pretože platby boli stopnuté. Rusko na to zareagovalo spustením vlastného obchodu s aplikáciami, ktorého obsah je veľmi biedny.

Reuters informuje, že Moskva už dlhodobo namietala proti šíreniu pre Rusko nevhodného obsahu na zahraničných technologických platformách. Tento spor sa vyhrotil útokom na Ukrajinu. YouTube zatiaľ zablokovaný nebol, no to sa nedá povedať o ďalších sociálnych sieťach, ako napríklad Facebook či Instagram.

“YouTube povoľuje obsah propagujúci extrémistické názory a vyzýva deti, aby sa zúčastňovali nepovolených protestov,” hovorí ruská strana.

Bankový účet Googlu v Rusku bol už zablokovaný, čo prinútilo dcérsku spoločnosť podať návrh na vyhlásenie konkurzu a znemožnilo vyplácanie zamestnancov a predajcov.

Rusko stále tvrdí, že na Ukrajine vedie “špeciálnu vojenskú operáciu” s cieľom zneškodniť bezpečnostnú hrozbu a ochrániť rusky hovoriacich obyvateľov pred prenasledovaním. Ukrajina a vyspelé západné krajiny s týmto tvrdením nesúhlasia a ruskú agresiu odsudzujú.

Náš tip
Máte stále záujem o kompaktný smartfón? | ANKETA
19.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+