MojAndroid

Niektoré dnešné aplikácie môžu svojou veľkosťou ľahko presiahnuť aj stovky megabajtov. Pravdepodobne sa už mnohým stalo, že takúto aplikáciu boli nútení sťahovať cez mobilné dáta alebo sa im to udialo náhodou. Google chystá revolučnú metódu, ktorá umožní stiahnuť len najpodstatnejšie časti aplikácie. Téme sa venuje 9to5google.

Čoskoro budeme mať k dispozícii revolučnú metódu sťahovania aplikácií

Podľa 9to5google sa má čoskoro objaviť v Nastaveniach nová možnosť s názvom Optimalizácia inštalácie aplikácií.

Ako to bude fungovať nám popisuje dokument od Googlu:

“Keď zapnete Optimalizáciu inštalácie aplikácií, Google bude schopný rozoznať, ktoré časti aplikácie využívate po prvom spustení aplikácie. Keď to urobí väčšie množstvo ľudí, Google bude môcť optimalizovať aplikáciu počas inštalácie, počas otvorenia a pôjde rýchlejšie každému.”

Obavy o bezpečnosť sú na mieste, ale tento spôsob nebude zbierať vaše osobné údaje. Aj v tomto prípade platia klasické pravidlá ochrany osobných údajov, ktoré Google dodržiava. Taktiež sa táto funkcia nepozerá mimo danú aplikáciu (teda nemá prístup k iným aplikáciám alebo súborom).

Google logo
Google logo | Zdroj: Pexels.com, Google.com, úprava redakcie

Vaše údaje sa skombinujú do celku tvoreného z údajov od všetkých používateľov, aby sa našli “trendy a identifikovali časti aplikácie, ktoré sú najdôležitejšie pre každého.” Google taktiež spomína tri dôvody Optimalizácie inštalácie aplikácií:

  • Zvýšenie rýchlosti inštalácie aplikácií z Obchodu Play
  • Zníženie množstva času potrebného na otvorenie a beh aplikácie
  • Zníženie záťaže na procesor, batériu a úložisko

Google bude pravdepodobne optimalizovať aplikácie na základe často používaných častí aplikácií. Napríklad sociálna sieť, ktorú používajú používatelia na čítanie statusov, si na začiatok nestiahne nástroje na úpravu fotografií (filtre a pod.). Tieto súčasti budú nainštalované až po tom, čo sa používateľovi zlepší pripojenie na sieť (možno z dát na Wi-Fi) alebo keď sa rozhodne používať tieto nástroje.

Náš tip
Google Earth sa premení na stroj času, ukáže mapy z minulosti

17.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+