MojAndroid

Spoločnosti Google bola udelená rekordná pokuta. Európskej únii bude musieť zaplatiť 2,42 miliardy eur za porušenie protimonopolného zákonu. Ide ak o historicky najvyššiu pokutu svojho druhu, pričom predchádzajúci rekord z roku 2009 bol prekonaný viac ako dvojnásobne. Vtedy dostala spoločnosť Intel pokutu vo výške jednej miliardy eur.

Náš tip
Google začína rušiť archaický Android Market. Prečo až teraz?

Predmetom je služba Google Shopping

Primárnym predmetom vyšetrovania, ktoré trvalo sedem rokov, je funkcia Google Shopping. Tá vo vyhľadávači porovnáva ceny produktov v rôznych obchodoch, no tieto výsledky neboli zobrazované na základe preferencií používateľa. Google tiež bude musieť pozmeniť svoj vyhľadávací algoritmus, ktorý dá šancu aj iným porovnávačom cien. Ak to Google nesplní, bude čeliť sankciám vo výške 5 % denného obratu.

Ak ste sa so službou ešte nestretli, nie ste jediní. Google Shopping nie je dostupný na Slovensku, no nájdeme ho v mnohých európskych krajinách vrátane susedného Česka. EÚ pri vyhlásení rozhodnutia chválila Google za prínos v podobe množstva revolučných služieb, no zároveň dodala, že praktiky spojené so službou Google Shopping sú v rámci európskych zákonov nelegálne.

Google čelí ďalším dvom veľkým súdnym sporom v EÚ

Internetový gigant sa stále môže odvolať, čo je aj pravdepodobné. Vo vyhlásení spoločnosti sa uvádza, že Google si celé rozhodnutie preštuduje, no už teraz zvažuje podať odvolanie. Okrem toho je Google v Európe predmetom ďalších dvoch protimonopolných súdnych konaní – jedno sa týka AdSense a druhé samotných Android zariadení.

Zdroj: Europa.eu via The Verge

27.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+