MojAndroid

Bezpečnosť operačného systému Android sa za roky od jeho počiatku poriadne vylepšila. Už prakticky nie je dôvod polemizovať nad tým, či je bezpečnejší iOS alebo práve Android. Nuž, jeho zraniteľné miesta sa, samozrejme, nájsť dajú aj teraz. Pokiaľ by však vývojári na ne neprišli sami, dá sa takmer s určitosťou povedať, že by ich neodhalil žiaden potenciálny útočník.

Povolí spraviť root

Project Zero od spoločnosti Google po novom hlási, že existujú isté modely smartfónov, ktoré sú zraniteľné voči jednému typu útoku. Hacker by totiž dokázal pomocou .apk súboru infikovať smartfón tým spôsobom, že by na ňom urobil root a mal by tak prístup k systémovým súborom.

Odolnosť voči útokom závisí od samotného kernelu operačného systému. Práve tento kernelový kód dokáže povoliť útočníkom prebrať kontrolu nad systémom, práve pomocou rootu. Táto slabina bola objavená Googlom v roku 2017. Decembrová bezpečnostná záplata z roku 2017 sa podujala na vyriešenie tohto problému, pokiaľ ide o 4.14 LTS kernel a o AOSP verziu Androidu s kernelmi 3,18, 4,4 a 4,9.

Na zozname sú mnohé známe modely

Podľa webu Android Police sú však touto bezpečnostnou dierou postihnuté aj mnohé, v dnešnej dobe aktívne používané modely. Ide o tieto zariadenia:

  • Pixel 2 (S Android 9.0 Pie a Android 10 Beta)
  • Huawei P20
  • Xiaomi A1, Redmi 5A, Redmi Note 5
  • Oppo A3
  • Moto Z3
  • Smartfóny značky LG
  • Samsung Galaxy S7, S8, S9

Aj samotný Google Project Zero potvrdzuje, že sa chyba nájde i dnes v mnohých aktívnych telefónoch. Problém má momentálne najvyššiu prioritu na opravu. Ďalej vieme, že smartfóny z radu Google Pixel v najbližších bezpečnostných aktualizáciách dostanú žiadané opravy. Taktiež by najlepším možným riešením bolo, aby všetci výrobcovia smartfónov aktualizovali svoje modely.

Ako často dostávate aktualizácie na svojom smartfóne? Patríte k tým šťastnejším, ktorí vidia update aspoň raz za tri mesiace?

7.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+