MojAndroid

Google dnes nečakane odhalil prvú developerskú verziu Androidu O. Zatiaľ stále nepoznáme jej oficiálny názov, aj keď predchádzajúce dohady sa zhodli na tom, že by malo ísť o Android Oreo. Bez ohľadu na názov však už vieme, aké funkcie ponúkne. Teda, aspoň v aktuálnej developerskej verzii. Tá samozrejme ešte stále nie je vhodná pre denno-denné používanie.

Android O by mal priniesť hneď viacero noviniek. Súčasný zoznam zmien je ale limitovaný len na funkcie, ktoré Google pridal na testovanie v developerskej preview verzii. Aj tá ale ponúka veľa nového, a to najmä pod kapotou. Tie najzaujímavejšie novinky sme zhrnuli v tomto článku.

Jednou z noviniek sú aj tzv. limity na pozadí (backgrounds limits). Ako už názov napovedá, ide o obmedzenia úkonov, ktoré môžu aplikácie vykonávať na pozadí operačného systému. Tieto “limity” by mali mať predovšetkým vplyv na výdrž batérie, samozrejme, v tom pozitívnom slova zmysle.

O-čko prináša aj vylepšenia notifikácií. Tie by mali po novom umožňovať používateľovi nad nimi lepšiu kontrolu. O notifikácie sa stále budú starať aplikácie, používateľ však bude môcť rozhodnúť o tom, ako sa budú zobrazovať a presne kontrolovať to, ako sa budú zoskupovať. Nastaviť môže dokonca aj “vypnutie” upozornení pre konkrétnu aplikáciu, a to s dĺžkou trvania 15, 30 alebo 60 minút.

Android tiež dostane nové “Autofill API“, vďaka ktorému budú môcť aplikácie ako LastPass, konečne dopĺňať dáta za vás, a to priamo na systémovej úrovni. V novom Androide O poteší aj pridanie nového módu zobrazovania – obraz v obraze. Ten bude podporovaný, ako na smartfónoch, tak aj tabletoch. K dispozícii bude aj nový spôsob zobrazovania prekrývajúcich okien v aplikáciách – tie doteraz museli využívať systémové upozornenia. No a zaujímavou novinkou je aj možnosť rozšírenia pracovnej obrazovky na ďalšie displeje.

Okrem toho, Očko bude natívne podporovať aj streamovanie hudby cez Bluetooth prostredníctvom aptX, a chýbať nebude ani podpora pre nové API, ktoré je špeciálne navrhnuté pre zvuk s malou latenciou –  low-latency audio.

Jednou z noviniek sú aj „odznaky“ pre aktívne oznámenia každej ikonky. To by mohlo priniesť väčší prehľad v samotných notifikáciách každej aplikácie. Android O má podporovať tiež používateľom nastaviteľné skratky na uzamknutej obrazovke a na výber bude dokonca aj svetlá téma pre panel notifikácií.

Google prináša v Androide O aj navigačný panel s novými softvérovými tlačidlami. Tie môžete pridať naľavo alebo napravo, pričom zastúpiť môžu rôzne funkcie. Navyše, zmeniť môžete aj veľkosť panelu, či umiestnenie tlačidiel, ktoré môžu byť situované viac napravo alebo naľavo.

Samozrejme, noviniek je viac. Medzi inými, Google vylepšil aj klávesnicu, pridal podporu pre nové JAVA 8 API, nové funkcie pre konektivitu, či adaptívne ikony.

Google nové developerské ROM  na svojich stránkach už sprístupnil. Stiahnuť ich môžete pre Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel a Pixel XL. Presný zoznam zmien Google uvádza aj na vývojárskych stránkach Androidu O.

Zdroj: androidpolice

21.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+