MojAndroid

Google na vývojárskej konferencii Google I/O 2015 presne podľa očakávaní predstavil nový Android M. Podobne ako minulý rok  pri Androide L, ide o vývojársku verziu, ktorá sa finálnej podoby dočká až ku koncu tohto roka. O viacerých novinkách sme vás už informovali v predchádzajúcich dňoch, Google však pripravil aj niekoľko prekvapení.

Náš tip
Všetky novinky z Google I/O 2015 na jednom mieste

Kontrola oprávnení aplikácií

Nový Android M prichádza s podporou kontroly oprávnení inštalovaných aplikácií. Používatelia budú schopní jednotlivé povolenia jednoducho aktivovať alebo deaktivovať. To znamená, že v aplikácii môžete zakázať prístup napríklad k mikrofónu, volaniam, SMS správam alebo k iným funkciám systému. Momentálne je v Androide M k dispozícii celkovo 8 kategórií oprávnení, ktoré bude možné kontrolovať priamo v aplikácií alebo prostredníctvom nastavení zariadenia. Princíp fungovania je veľmi jednoduchý. Máte spustený napríklad Whatsapp a chcete poslať hlasovú správu. Po stlačení tlačidla pre jej nahranie vás systém vyzve na povolenie alebo zákaz prístupu k mikrofónu. Všetky oprávnenia potom nájdete priamo v nastaveniach zariadenia.

Google_I_O_2015N

Vylepšený Chrome pre developerov

Android M prináša vylepšený používateľský zážitok z používania internetového prehliadača Chrome. Nová funkcia sa nazýva Chrome Custom Tabs, a developerom umožňuje sprístupniť náhľady webov priamo z ich aplikácií, pričom im dáva k dispozícii plnú funkcionalitu tohto internetového prehliadača. Používatelia sa tak nemusia prepínať do iných aplikácií a pritom majú k k dispozícii všetky funkcie, ako automatické prihlasovanie, ukladanie hesiel, automatické vypĺňanie formulárov a ďalšie.

Google iO

Nový systém spúšťania aplikácií

Android sa dočká aj zmeny systému pre výber aplikácií pri kliknutí na odkazy, napríklad z e-mailu alebo z iných častí systému. Namiesto toho, aby ste pri kliknutí na odkaz zo sociálnej siete Twitter boli vyzvaní na výber aplikácie, v ktorej chcete link otvoriť, Android automaticky vyberie tú najvhodnejšiu. V tomto prípade Twitter.

Natívna podpora snímačov odtlačkov a USB-C

Čítačky odtlačkov prstov sa čoraz častejšie stávajú bežnou súčasťou mobilných zariadení. Aj preto Google oznámil, že Android M ich bude natívne podporovať. Dočkáme sa tak jednoduchšej integrácie tejto formy zabezpečenia, a to nielen so systémom Android, ale aj samotnými aplikáciami, čo uľahčí vývoj aplikácií, ktoré budú zabezpečenie odtlačkom prsta podporovať. Okrem toho má Android M pridať aj podporu pre USB typu C, ktoré umožní jednoduchšie a rýchlejšie nabíjanie. Spolu s ním prichádza aj možnosť nabíjať iné zariadenia priamo z vášho smartfónu alebo tabletu.

Dvojnásobná výdrž batérie

Google v Androide M predstavil nový energiu šetriaci režim Doze. Ten by mal zlepšovať výdrž v pohotovostnom režime. V tejto oblasti zariadenia so systémom Android už dlhšie zaostávajú za smartfónmi a tabletmi konkurenčnej platformy iOS. Nový režim by podľa všetkého mal stále umožniť, aby boli zobrazené dôležité upozornenia a alarmy.

Náš tip
Nový úsporný režim v Androide M prinesie až dvojnásobne lepšiu výdrž batérie

doze-android-m-cover

Android Pay

Najnovšie správy hovoria o predstaví novej online peňaženky s názvom Android Pay, ktorá má nahradiť staršiu službu Android Wallet. Tá ostane aktívna len pre online platby cez počítač. Android Pay ponúka platenie za služby a tovar pomocou NFC, pričom podporuje až 70% aktuálne fungujúcich Android zariadení. Jedinou podmienkou na jeho používanie je Android 4.4 KitKat.

Náš tip
Google zbrojí proti Apple: Predstavil novú online peňaženku Android Pay

android-pay-titulka

Dostupný od dnes 

Google nový Android M samozrejme nepredstavil v jeho finálnej podobe. Podobne ako pri Androide L, Google M-ko sprístupňuje ako preview verziu, a to pre Nexus 5, 6, 9 a Nexus Player. Pre tieto zariadenia bude dostupný už dnes. Finálnej verzie sa podobne ako pominulé roky dočkáme niekedy na jeseň, pravdepodobne v októbri.

28.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+