MojAndroid

Spoločnosť Google dnes na developerskej konferencii Google I/O 2014 predstavila nové vydanie systému s označením Android “L” (finálny názov bude odhalený neskôr), ktoré však bude dostupné zatiaľ len pre vývojárov a výrobcov. Ako už predpovedali predchádzajúce úniky, bude sa jednať o najväčšiu zmenu dizajnu celého systému od čias prvej verzie. Google nazýva nový vzhľad “Material dizajn” a už na prvý pohľad je jasné, že bude čistý a prehľadný. Tvary sú zjednodušené a prechodové animácie sú dokonale plynulé. Vývojári môžu využiť aj ilúziu hĺbky tým, že pridajú eleváciu a systém automaticky naskladá vizuálne prvky a pridá tiene. Internetový gigant plánuje nový dizajn využiť aj mimo Androidu, konkrétne v Chrome OS alebo vlastných webových službách.

Ako sme vás informovali ešte pred samotným predstavením, súčasťou nového Androidu je aj notifikačné centrum s rozšírenými možnosťami interakcie. Pribudlo ovládanie priamo z notifikačnej lišty. Nepotrebné notifikácie budete môcť dotykovým gestom vyhodiť preč a dvojitým ťuknutím na obrazovku prejdete do aplikácie, z ktorej notifikácia pochádza. Zmenilo sa aj usporiadanie notifikácií. Tieto už nie sú uložené podľa poradia, tak ako sme na to zvyknutí, ale aj podľa relevancie a dôležitosti, ktorá sa posudzuje podľa rôznych faktorov. Tie najdôležitejšie vyskočia interaktívne naprieč celým systémom bez ohľadu na to, akú aplikáciu používate.

Veľkou zmenou, od ktorej si veľa sľubujú mnohí fanúšikovia Androidu je prechod na nový runtime ART, ktorý úplne nahradí Dalvik. ART v praxi umožňuje rýchlejšie spustenie aplikácií a je kompatibilný s architektúrami ARM, x86 a MIPS. Okrem zvýšenia výkonu ponúka lepšiu správu pamäte RAM a podporuje 64-bitov.

Android L ART

Internetový prehliadač Chrome bol rovnako aktualizovaný na nový dizajn, pričom zmenené boli aj veľkosti tlačidiel s cieľom dosiahnuť väčšiu presnosť a pohodlie pri ovládaní. Zvýšená bola aj rýchlosť prehliadača a vykresľovanie bolo nastavené na 60 fps, takže skrolovanie bude veľmi plynulé.

Google v novom Androide vylepšil aj vyhľadávanie v hlasovom asistentovi Google Now. Vývojári budú môcť v novej verzii využiť API, ktoré umožní vyhľadanie ich aplikácie a jej zobrazenie vo výsledkoch v kartách. Aktualizácia prinesie tiež multitasking, ktorý už poznáme pod názvom Hera. Ide o multitasking medzi niekoľkými zariadeniami, ktorý však neponúka až tak rozšírené funkcie ako sa predpokladalo. Dokáže totiž synchronizovať len otvorené záložky (nie aplikácie) či vyhľadávania. Zobrazia sa však v ňom aj spustené aplikácie, ktoré bežia v Androide.

google now

S ďalšími vylepšeniami však Google ešte neprestal. Výdrž batérie, zrejme najdôležitejší parameter v očiach používateľov, bude vylepšená. Nový Android totižto prinesie inteligentné funkcie šetrenia batérie, čo zahŕňa šetriaci mód, plánovanie údržby a zlúčenie úloh procesora. Tzv. Projekt Volta ponúkne developerom nástroje na meranie spotreby batérie a jej koreláciu s procesorom. Podľa vyjadrení z predstavenia sa vďaka týmto úpravám dokáže predĺžiť bežná výdrž batérie Nexusu 5 až o 90 minút.

Sundar Pichai, hlava Androidu, rozprával na pódiu aj o citlivej téme ochrany osobných údajov v aplikáciách. Používatelia sa neustále sťažovali na malú kontrolu nad tým, čo robia aplikácie s osobnými informáciami. V Google sa preto rozhodli pridať nový nástroj na správu súkromia pre Android, ktorú nazvali Universal Data Controls. Nedočkali sme sa však žiadnych fotografií prostredia ani konkrétnej ukážky. Je veľmi pravdepodobné, že Google len zhrnie všetky svoje už existujúce služby a možnosti z tejto oblasti a dá im jednotnú tvár vo forme aplikácie. Bližšie informácie sa dozvieme neskôr.

nexusae0_data-controls_thumb1-1

Android L bude opäť o niečo bezpečnejší. Pomôcť mu má k tomu aj tzv. osobné odomykanie obrazovky, ktoré funguje na základe polohy alebo pripojených Bluetooth zariadení. Ak sa teda nachádzate na miestach, ktorým dôverujete (napríklad doma, u priateľov a pod.), zabezpečenie androidu nebude aktivované. Akonáhle však opustíte bezpečnú zónu, Android sa zablokuje pomocou nastaveného PIN kódu, hesla alebo vzoru. To isté platí aj o zariadeniach pripojených prostredníctvom Bluetooth. Na Google I/O bola táto funkcia demonštrovaná na hodinkách. Ak bude smartfón a hodinky vo vzájomnom dosahu, Android vás pri zapnutí nebude otravovať zadávaním PIN kódu alebo vzoru. Naopak, ak sa smartfón vzdiali (napríklad pri krádeži), Android ho automaticky zablokuje.

personal-unlocking-ss-1

Počas predstavenia padli slová aj na dostupnosť pre vývojárov. Uvedená verzia Android L bude sprístupnená developerom ešte dnes na stiahnutie a to pre zariadenia Nexus 5 a Nexus 7. Noviniek bolo skutočne veľa a máme sa na čo tešiť. Ktorá zmena vás v novej verzii Androidu najviac zaujala ? 

Na článku spolupracoval redaktor Fero Chovaňák

25.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+