MojAndroid

Škodlivý softvér alebo inak povedané malvér je stále veľkým problémom platformy Android. Stretnúť s ním sa ale používatelia nemusia len pri inštalovaní aplikácií z neznámych zdrojov, ale, bohužiaľ, niekedy aj v oficiálnom obchode Google Play. A dokonca už aj ako predinštalovaný softvér v smartfóne priamo od výroby. Tento týždeň to potvrdila dokonca samotná spoločnosť Google.

Experti Googlu tvrdia, že v roku 2017 boli podvodníci schopní predinštalovať na Android zariadenia pokročilé zadné vrátka ešte predtým, ako postihnuté prístroje opustili dvere tovární svojich príslušných výrobcov. Konkrétne sa jedná o trójskeho koňa Triada, ktorý v roku 2016 objavila bezpečnostná firma Kaspersky Lab. Podľa člena bezpečnostného tímu Android v spoločnosti Google Lukasza Siewierského infikuje Triada systémové obrazy zariadení pomocou tretej strany v priebehu výrobného procesu. Podľa správ, ktoré vyšli najavo na internete, využíva dodávateľ zodpovedný za infekciu obrazu systému TRIAD názov Yehuo alebo Blazefire. Google nepotvrdil, ktorých konkrétnych smartfónov a výrobcov sa problém týkal. Do zariadení sa mal škodlivý softvér dostať počas tvorby dodatočného softvéru pre smartfóny, keď k jeho tvorbe využívajú výrobcovia viacero externých firiem. Spoločnosť Google začala s výrobcami spolupracovať na riešení, ktoré by pomohlo predísť podobným podvodom.

11.6.2019
Zdroj: AndroidCommunity

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+