MojAndroid

S neustále rastúcim počtom používateľov internetu je potrebné aj rozširovanie dátových kapacít, ktoré sú domov pre milióny fotografií, videí a iných dát. Niečo o tom vie aj Google, ktorý z dôvodu neustále rastúceho počtu používateľov internetu, plánuje stavbu ďalšieho datacentra. Jedno zo svojich moderných dátových centier však nepostaví od základov, ale využije starú elektráreň na uhlie v Alabame v USA.

Elektráreň, ktorá vyrábala elektrinu od roku 1952, bude tvoriť dobrý základ pre potreby googlovského datacentra. Obsahuje potrebné rozvody, energiu pre svoje zariadenia však Google nebude čerpať z fosílnych palív. Namiesto toho bude spolupracovať s miestnymi spoločnosťami na projektoch obnoviteľných energií, ktoré budú tvoriť základ pre napájanie najmodernejších serverov. Ako ale Google píše vo svojom blogu, najčistejšia energia je tá, ktorú nemusíte použiť. Aj preto v datacentre v Alabame nasadí vlastné energeticky nenáročné servery, použije efektívnejšie formy chladenia, ako aj softvérové riešenia, ktoré dokážu efektívne použiť každý watt energie. Ak by ste porovnali spotrebu datacentra pred piatimi rokmi, dnes by bola rovnaká, a to aj napriek tomu, že výpočtový výkon vzrástol minimálne 3,5-násobne. Google má s úpravami elektrárne začať začiatkom budúceho roka.

 

Zdroj: Google

25.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+