MojAndroid

Je až neuveriteľné, koľko peňazí dokážu jednotlivé firmy zarábať na produktoch od konkurenčných firiem. Alebo sa na vec môžeme pozrieť aj z iného pohľadu: Je neuveriteľné, koľko poplatkov sú jednotlivé firmy ochotné platiť za to, aby sa ukázali aj v konkurenčných zariadeniach. V každom prípade, ide zväčša o biznis, ktorý má význam pre obe strany, takže sa na vec pozerajú z nadhľadu a zrejme nad tým nevyplakáva žiadna zo strán. Príkladom takéhoto chovania sú spoločnosti Apple a Google. Podľa nedávnych analýz vraj Google platí Applu ročne 3 miliardy dolárov za to, že je v jeho iPadoch a iPhonoch predvoleným vyhľadávačom.

Náš tip
Apple žaluje Qualcomm za vysoké licenčné poplatky, chce od neho miliardu dolárov

Táto suma však nikde oficiálne nefiguruje a bola vypočítaná len na základe dohadov. Odráža sa však od základnej sumy 1 miliardy dolárov, ktoré v roku 2014 zaplatil Google Applu. Išlo o odovzdané percento zo ziskov, ktoré má (prezmenu) Google vďaka Apple. Nuž, takto si spoločnosti navzájom platia a zarábajú na sebe.

Microsoft zarába ročne zrejme až 6 miliárd dolárov z Android zariadení

Zo zaujímavosti, Apple nie je jediný, kto na Google zarába. Nedávno sme písali článok o tom, že Microsoft zarába ročne zrejme až 6 miliárd dolárov z Android zariadení. Takéto číslo zrejme nie je ďaleko od reality. Ako ste si mohli všimnúť, na našom webe často píšeme o rôznych patentových súbojoch, ktoré medzi sebou vedú veľké firmy. Nechýba medzi nimi Microsoft, ktorý pár súdov vyhral. Vďaka tomu tak dostáva podiel z predaja mnohých Android smartfónov. Keď si predstavíme, koľko smartfónov sa ročne predá, dostaneme skutočne vysoké číslo. Hoci Microsoft z predaja niektorých smartfónov dostáva iba pár dolárov za kus, v celkovom meradle môže byť táto hodnota blízko k spomínaným 6 miliardám.

Zdroj: phandroid.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+