MojAndroid

Južná Kórea udelila spoločnosti Google pokutu vo výške 207,4 miliardy wonov (asi 150 miliónov eur) za obmedzovanie výrobcov. Kórejská komisia pre spravodlivý obchod tak urobila kvôli dokumentom, ktoré výrobcom bránia vykonať niektoré zmeny v systéme Android. Bez súhlasu s týmito obmedzeniami by však stratili možnosť používať viacero kľúčových súčastí systému, ako napríklad obchod Google Play. Téme sa venoval portál The Verge.

Google s rozsudkom nesúhlasí

Rozhodnutie komisie okrem mastnej pokuty zahŕňa aj zákaz nútiť výrobcov podpisovať tieto dokumenty a taktiež vyžaduje upraviť existujúce dohody. Nové pravidlá sa budú týkať nie len smartfónov, ale aj ostatných zariadení s Androidom, ako sú inteligentné hodinky či televízory. Rozsudok má navyše pomôcť životaschopných konkurentom ako sú Amazon a Alibaba vytvoriť konkurenčný tlak v tomto segmente.

Hovorca Googlu uviedol, že spoločnosť s rozsudkom nesúhlasí. Podľa nej sú tieto dokumenty nevyhnutné na zaistenie fungovania aplikácií na všetkých zariadeniach s Androidom a pomohli kórejským výrobcom uspieť na trhu so smartfónmi. Spoločnosť tvrdí, že rozhodnutie ignoruje a v budúcnosti naruší všetky výhody, ktoré obmedzenia priniesli nie len výrobcom, ale hlavne používateľom.

V Južnej Kórei taktiež začal platiť takzvaný „zákon proti Googlu“

Rozsudok prichádza v ten istý deň, ako v Južnej Kórei nadobúda platnosť takzvaný „zákon proti Googlu“. Nový zákon vyžaduje, aby technologickí giganti ako Google a Apple umožnili vývojárom používať ľubovoľné platobné systémy vo svojich aplikáciách. Obe spoločnosti predtým požadovali, aby platby boli spracovávané ich vlastnými systémami, za čo samozrejme požadovali poplatok. Vo väčšine prípadoch išlo až o 30 % z každej transakcie.

Kórejský regulátor s Googlom ešte neskončil, momentálne pokračuje vo vyšetrovaní údajného obmedzenia hospodárskej súťaže v obchode Play, pri nákupoch v aplikáciách a na trhu s reklamami.

Náš tip
Google potvrdil existenciu skupiny Pixel Superfans, prijíma nových členov

14.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+