MojAndroid

Spoločnosť Google dostala od francúzskeho úradu pre hospodársku súťaž (FCA) pokutu vo výške 500 miliónov eur za nedodržanie príkazu z apríla 2020. Ten jej nariadil rokovať so spravodajskými médiami o spravodlivom vyplácaní za ich obsah, ktorý sa zobrazuje v službách od Googlu. Téme sa venoval portál The Verge.

Smernica prijatá Francúzskom v roku 2019 dala online spravodajským médiám možnosť pýtať si peniaze od spoločností, ktoré ich obsah zobrazujú na svojich platformách, akou je napríklad News Showcase.

Nový dizajn ukážok správ, na ktorom Google pracoval pred prijatím smernice | Foto: TheVerge.com

V období pred prijatím smernice Google testoval nový dizajn ukážok obsahu, ktorý plánoval použiť po jej prijatí. FCA to však považoval za zneužitie monopolu spoločnosti a nariadil jej, aby si vyrokovala právo obsah vôbec zobrazovať. No zdá sa, že tieto rokovania nedopadli dobre.

Google chcel médiám platiť len za obsah zobrazovaný v službe News Showcase

Podľa FCA spoločnosť Google chcela médiám platiť len za obsah zobrazovaný v News Showcase. O profit z ostatných služieb, ktoré cudzí obsah zobrazujú, sa už podeliť nechcela. Spoločnosť krátko po udelení pokuty vyhlásila, že išlo len o zlé načasovanie a že sa práve chystala uzavrieť dohodu s francúzskou organizáciou pre správu spravodajských agentúr, ktorá by bola v súlade s nariadením. Pre portál The Verge zas uviedla, že na dohode usilovne pracuje. Taktiež si myslí, že výška pokuty bola neprimeraná vzhľadom na to, že z ostatných služieb veľa nezarába.

Google má teraz dva mesiace na to, aby vyrokoval nejakú dohodu, inak mu hrozí pokuta vo výške 900 tisíc eur za každý ďalší deň, počas ktorého bude problém pretrvávať.

Náš tip
Google Pixel 6, Pixel 6 Pro: Veľký únik špecifikácií

14.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+