MojAndroid

Google Play prinesie už čoskoro významné zmeny vo fungovaní obchodu s aplikáciami a digitálnym obsahom. Novinky sa budú týkať užívateľov, ktorých poteší zobrazenie ceny nákupov vo vnútri aplikácie priamo v popise aplikácie. Vývojári sa zasa búria proti rozhodnutiu spoločnosti Google, podľa ktorého budú musieť nezávislí developeri zverejniť svoju domácu adresu vo svojom profile na Google Play.

Rozhodnutie o nutnosti uverejniť svoju fyzickú adresu nadobudne platnosť 30. septembra. S tým by nemali mať problémy veľké vývojárske štúdia, ktoré majú niekoľko zamestnancov a sídlia v budovách s kanceláriami, ktorých adresa je väčšinou verejne známa, keďže ide o oficiálne organizácie. Uverejniť adresu sídla budú musieť aj nezávislí vývojári, ktorých sú v obchode Play tisíce. Pre nich to bude väčšinou znamenať povinnosť uverejniť domácu adresu, čo určite nie je údaj, ktorý by mal byť voľne zavesený na internete. Toto rozhodnutie sa vývojárom, logicky, nepáči, no zatiaľ nie je zrejmé, či sa s tým bude dať niečo robiť. Mnohí nezávislí developeri kontaktovali Google s nespokojnými komentármi, no to je zatiaľ všetko, čo s tým môžu robiť.

google-developer-address-annoucement

Jednému vývojárovi odpovedal support spoločnosti Google, pričom boli uverejnené aj ďalšie informácie týkajúce sa zmien v obchode Play. Podľa nových pravidiel by mali byť pri aplikáciách s vnútornými nákupmi zviditeľnené informácie aj o tom, akú hodnotu majú tieto nákupy. Aplikácie budú na základe toho roztriedené do niekoľkých kategórií. Užívatelia sa tak budú môcť jednoducho v popise aplikácie pozrieť na to, koľko stoja nákupy v aplikácii. Doteraz bolo možné na prvý pohľad zistiť iba to, ktoré aplikácie tieto nákupy obsahujú a ktoré nie. Aj táto funkcia nie je veľmi stará, no zdá sa, že Google si uvedomuje dôležitosť upozorňovania na tzv. Freemium aplikácie. Tie bývajú v obchode Play dostupné zadarmo, no pre ich fungovanie je potrebné zaplatiť určité poplatky po nainštalovaní.

itunes-in-app-purchases

Podobná funkcia funguje aj v iTunes, kde sú poplatky v aplikácii zoradené podľa sumy. Zatiaľ teda nie je známe, ako bude nový model zobrazovania informácií o nákupoch v aplikácii vyzerať. Zdá sa, že Google chystá naozaj dôležité zmeny v politike obchodu Play. Je ale škoda, že popri tejto užitočnej novinke, ktorú určite ocení množstvo užívateľov, sa čoskoro do platnosti dostane aj nutnosť pre vývojárov uverejniť svoju adresu. Tá je pre bežných užívateľov úplne zbytočná, no pre samotných vývojárov vzniká obrovská hrozba zneužitia tejto informácie. Ostáva iba dúfať, že Google tento krok prehodnotí, pretože je možné, že takéto obmedzenie bude mať za následok odstránenie niektorých aplikácií z obchodu Play či úplne pozastavenie činnosti niektorých vývojárov.

Zdroj: Android Authority 1, 2

20.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+