MojAndroid

Bezpečnostná firma Avast identifikovala v obchode s aplikáciami – Google Play – až sedem “stalkerských” aplikácií. Čo to znamená? Účelom týchto aplikácií je pomôcť používateľom sledovať svoje deti, partnerov, zamestnancov a pod. Objavené aplikácie sú z veľkej väčšiny vyvinuté ruským developerom a všetky umožňujú “sledovanie” vybraných osôb. Všetky aplikácie už boli odstránené spoločnosťou Google, ale pred tým už boli stiahnuté a nainštalované dokopy viac ako 130 000 používateľmi. Dve z nich, Spy Tracker a SMS Tracker, boli nainštalované až 50 000-krát každá.

Tajná inštalácia do zariadenia sledovaného cieľa

Aplikácie umožňovali používateľovi sledovať aktuálnu polohu svojho “cieľa”, zozbierať jeho/jej kontakty, SMS-ky či históriu volaní. Aby však aplikácia takéto sledovanie umožnila, musela byť nainštalovaná na zariadenie “sledovaného cieľa”. Sledovateľ následne použil svoju vlastnú e-mailovú adresu a heslo na zaslanie tej istej aplikácie na svoje zariadenie. Po umiestnení na cieľové zariadenie aplikácia ukázala sledovateľovi, ako eliminovať akékoľvek známky, že bola nainštalovaná. Na cieľovom zariadení sa tak nezobrazila žiadna ikona aplikácie, ktorá by upoznornila sledovanú osobu na to, že v jeho zariadení bola tajne nainštalovaná nejaká aplikácia.

Vedúci bezpečnosti spoločnosti Avast, Nikolaos Chrysaidos, sa k danej situácii vyjadril:

Tieto aplikácie sú veľmi neetické a problematické z hľadiska ochrany osobných údajov, nemali by sa teda nachádzať v obchode Google Play. Podporujú kriminálne správanie a môžu byť zneužité zamestnávateľmi, prenasledovateľmi, či partnermi, aby špehovali svoje obete. Takéto aplikácie klasifikujeme ako stalkerware a pomocou apklab.io ich dokážeme rýchlo identifikovať. So spoločnosťou Google spolupracujeme na ich odstraňovaní.

Aplikácie, ktoré boli z obchodu Google Play odstránené, boli spomenuté Spy Tracker a SMS Tracker, ale aj Track Employees Check Work Phone Online Spy Free, Spy Kids Tracker, Phone Cell Tracker, Mobile Tracking, Employee Work Spy.

18.7.2019
Zdroj: phonearena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+