MojAndroid

Podľa najnovších informácií z portálu TheHackerNews bolo v Google Play nájdených vyše 70 aplikácií, ktoré obsahujú vyskakujúce reklamné podvody. Spoločnosť zaoberajúca sa bezpečnosťou v aplikáciách a odhaľovaním podvodov už pracuje na vyriešení tohto problému.

Ako spoločnosti riešia problém s podvodmi na Google Play?

Podľa spoločnosti HUMAN security je aktuálny “útok” pomocou reklám podobný tomu, ktorý bol objavený už počas roka 2019. Na konci roka 2020 sa podvodníci opäť vrátili na Obchod Play, no ich plány zrušili bezpečnostné firmy v spolupráci so spoločnosťou Google. Tento krát sa útok zopakoval a zapojených bolo približne 75 aplikácií na platforme Google Play. Odborníkom sa dokonca podarilo objaviť aj 10 aplikácií z Apple App Store.

Na odstránení sa už aktuálne pracuje na oboch platformách a väčšinu z aplikácií už nie je možné stiahnuť. Problémom však je, že už pred ich samotným odstránením bolo zaregistrovaných takmer 13 miliónov stiahnutí v oboch obchodoch.

Objavená schéma na zobrazovanie podvodov používa novšiu a sofistikovanejšiu metódu, pomocou ktorej sa dokáže dostať aj do operačného systému iOS. Vyšetrovatelia dali najnovšiemu nebezpečnému kódu prezývku Scylla.

Všetky objavené aplikácie hneď po nainštalovaní spúšťajú zobrazovanie nechcených reklám, ktoré na používateľoch zarábajú hneď po ich otvorení. Preto odborníci odporúčajú dôkladne overiť každú aplikáciu, ktorú chcete nainštalovať do zariadenia. Skvelým pomocníkom pri výbere aplikácií sú hodnotenia a recenzie. Pri sťahovaní aplikácií z prehliadačov si treba dávať obzvlášť veľký pozor a všetky detaily dôkladne preveriť.

Náš tip
TikTok čelí vo Veľkej Británii pokute 27 miliónov libier. Čo je dôvodom?

30.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+