MojAndroid

Včera večer predstavil Google prostredníctvom stránky Android Developers na Google+ ďalšiu novinku na Google Play, ktorá môže uľahčiť sprístupnenie plateného obsahu v Android aplikáciách. Novinkou je predplatné “na skúšku,” ktoré je integrované priamo do aplikácií.

V praxi to znamená, že programátori aplikácií môžu cez developerskú konzolu na Google Play nastaviť skúšobné predplatné, za ktoré koncový používateľ nemusí zaplatiť žiadny poplatok. Predplatné je totiž označené ako zaplatené až kým nie je zrušené používateľom alebo nevyprší skúšobná lehota. Ak používatelia predplatné počas tejto doby nezrušia, bude im po jej skončení automaticky zaúčtovaná cena predplatného cez Google Peňaženku (Wallet). Programátori nemusia meniť vo svojich existujúcich aplikáciách vôbec nič, nová funkcia používa existujúce APK súbory a spracovanie predplatného sa odohráva na Google serveroch.

Upozorňujeme, že systém predplatného “na skúšku” sa nedá použiť na vydanie aplikácie, ktorá bude na určitý čas zadarmo, a potom, po vypršaní skúšobnej doby, bude musieť používateľ zaplatiť. Dúfajme, že časom príde team Android aj s podporou tejto funkcie, ktorú by určite mnohí ocenili, lebo by odbúrala nutnosť vytvárania dvoch verzií aplikácie, prípadne vlastného systému na správu platieb za používanie aplikácie. V tomto má jednoznačnú výhodu “konkurenčný” Windows Phone Store, ktorý túto možnosť používa už od začiatku. Možno by bolo zaujímavé keby mali developeri možnosť zmeniť dĺžku obdobia, počas ktorého sa dá nákup aplikácie stornovať (momentálne 15 minút).

Táto funkcia zatiaľ nie je pre slovenských Android programátorov dostupná, keďže nemôžu publikovať platené aplikácie. Je možné ju použiť, ak ste developer v Čechách alebo tam máte založený účet. Podrobnejšie informácie o novej funkcii v angličtine nájdete v sekcii Subscriptions na stránke Android Developers.

Ako sa vám pozdáva nová funkcia? Vedeli by ste ju využiť na niečo konkrétne vo vlastnej aplikácií?

Zdroj: +Android Developers, Android Central

10.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+