MojAndroid

Oznámenie o tom, že obchod Google Playnebude zobrazovať povolenia, ktoré vyžadujú aplikácie, vzbudilo vlnu kritiky. Namiesto prehľadného súhrnu povolení pri každej aplikácii je momentálne viditeľné len to, čo uvedie samotný vývojár aplikácie.

Android komunita kritiku vníma, a preto padlo nové rozhodnutie. Povolenia aplikácií sa do obchodu vrátia. Informovala o tom komunita Android Developers na sociálnej sieti Twitter.

“Súkromie a transparentnosť sú základnými hodnotami Androidu. Vypočuli sme si vašu spätnú väzbu, že sekciu povolení aplikácií v Google Play považujete za užitočnú a rozhodli sme sa ju obnoviť. Sekcia povolení aplikácií bude čoskoro späť.”

Google Play už nezobrazuje povolenia aplikácií

19.7.2022

Google Play využíva každý používateľ zariadenia s operačným systémom Android. Slúži samozrejme na sťahovanie aplikácií, hier a ich aktualizovanie. Doteraz Obchod Play bol schopný zobrazovať aj jednotlivé povolenia, ktoré si jednotlivé aplikácie požadovali využívať pre správnu funkčnosť. Podľa webu ghacks sa to teraz zmenilo.

Prehľad povolení zmizol z Obchodu Google Play

Keď si teraz otvoríte Obchod Play a zobrazíte ľubovoľnú aplikáciu, na zobrazenej stránke už nebudete môcť vidieť jednotlivé povolenia, ktoré sú požadované aplikáciou. Vývojári sú však vďaka nariadeniam od Google povinní poskytnúť informácie o tom, ako narábajú s dátami. Namiesto prehľadného súhrnu povolení tak budete môcť vidieť len informácie, ktoré napíše samotný vývojár konkrétnej aplikácie. Americký gigant sa doposiaľ nevyjadril, čo ho viedlo k tomuto rozhodnutiu. Zrejme si myslí, že niektoré povolenia by mohli koncového používateľa “vystrašiť”, pričom nie je zvyčajne nutné sa obávať.

Ako si teda prezrieť povolenia jednotlivých aplikácií?

Ak si chcete skontrolovať, aké povolenia majú vaše aplikácie, existuje hneď viacero spôsobov. Jedným z nich je napríklad aj analýza súboru pred inštaláciou, no ide o časovo náročnejší proces a rozhodne nejde o nič praktické. Lepšou možnosťou je použitie open source aplikácie Aurora Store. Ide o alternatívu Obchodu Play a dáta čerpá priamo z neho.

Google Play povolenia aplikácií Aurora Store
Aurora Store a zobrazovanie povolení aplikácií | Zdroj: ghacks.net

Narozdiel od oficiálneho obchodu s aplikáciami pre Android však Aurora Store poskytuje detailný prehľad o povoleniach aplikácií. Auroru nemusíte pritom využívať ako primárny zdroj na inštaláciu aplikácií. Postačí, keď si v nej v prípade potreby skontrolujete spomínané povolenia. Či už sa rozhodnete danú aplikáciu odtiaľ aj stiahnuť je už len na vás.

Náš tip
Google Pay na Slovensku končí, prichádza Google Wallet. Čo sa zmení?

25.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+