MojAndroid

Určite ste už počuli o tom, že niektoré aplikácie v Obchode Play môžu byť infikované. Samozrejme, nejde o enormne veľký počet aplikácií, no zistilo sa, že sa na tomto zozname objavili ďalšie aplikácie ako hry či programy na úpravu fotografií.

Aplikácie obsahujú nebezpečné vírusy

Podľa webu LatestHackingNews.com vieme, že niektoré potenciálne nebezpečné aplikácie priam zaplavujú ponuku Obchodu Play. Obsahujú v sebe malvér alebo v niektorých prípadoch lepšie povedané spyware. Niektoré z aplikácií taktiež v sebe držia trójskeho koňa z rodiny Android.Banker. Ten je schopný vytvoriť v bankových aplikáciách falošnú prihlasovaciu stránku a útočník tak získa vaše prihlasovacie údaje.

Táto záškodnícka vec sa nachádza v aplikácii YoBit crypto exchange. Ďalšia aplikácia s názvom Encontre Mais sa tvári, že slúži na lokalizáciu rodinných príslušníkov v reálnom čase. Malvér v nej však dokáže zbierať citlivé údaje používateľov a odosielať ich zo zariadenia v podobe textových správ.

Okrem rodiny trójskych koňov Android.Banker sa v nebezpečných appkách našli aj vírusy typu Android.HiddenAds, Android.DownLoader, Android.Click a Android.Joker.

Dôverovať všetkému z Obchodu Play?

Aj napriek tomu, že Google prísne kontroluje aplikácie prichádzajúce do ich obchodu, občas sa stane, že niečo prehľadnú. S neustále narastajúcim počtom vývojárov sa tak šanca výskytu nebezpečných aplikácií len zvyšuje. Ako sa teda chrániť pred týmito aplikáciami?

Vskutku povedané, takmer každý je v tom, že z Obchodu Play je všetko bezpečné. Nikto však nemôže za to, že si nevedomky nainštaloval aplikáciu s vírusom. Ak sa tomu chcete silou mocou vyhnúť, odporúčame vám inštalovať appky iba od overených a známych vývojárov. Tí majú pri svojom názve známu ikonku overenia samotnou redakciou Google Play.

Náš tip
Google Mapy čoskoro obdržia tmavý režim

15.10.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+