MojAndroid

Nie je žiadnym tajomstvom, že množstvo malvéru v smartfónoch so systémom Android  pochádza z oficiálneho obchodu Google Play. Minuloročný výskum ale podľa portálu ZDnet potvrdil, že je dokonca hlavným distribučným kanálom väčšiny súčasného malvéru.

Výskumníci skontrolovali milióny aplikácií na miliónoch smartfónoch

Portál sa opiera o štúdiu, ktorá bola vypracovaná na základe zozbieraných dát spoločnosťou NortonLifeLock (pôvodne Symantec). Tie boli vyzbierané na viac ako 12 miliónoch Android smartfónoch v období od júna do septembra minulého roku. Išlo teda o štvormesačné obdobie. Celkovo sa výskumníci pozreli na na 34 miliónov APK súborov k 7,9 miliónom unikátnych aplikácií. Nakoniec došli k záveru, že v závislosti na definícii malvéru z nich bolo 10 % až 24 % škodlivých alebo aspoň nežiadúcich.

Aplikácie boli rozdelené do kategórií podľa ich pôvodu

Výskumníci sa ale zamerali aj na to, či aplikácie nainštalovali dospelí alebo deti a ďalšie faktory. Z následnej analýzy vypracovali 12 hlavných faktorov podľa toho, odkiaľ môže malvér pochádzať.

  1. Aplikácie nainštalované z oficiálneho obchodu Google Play
  2. Aplikácie nainštalované z alternatívnych obchodov tretích strán
  3. Aplikácie stiahnuté cez webový prehliadač
  4. Aplikácie stiahnuté cez PPI (pay-per-install) programy
  5. Aplikácie nainštalované obnovy zálohy v smartfóne
  6. Aplikácie nainštalované cez chatovacie programy(IM)
  7. Aplikácie nainštalované cez obchod s témami v smartfóne
  8. Aplikácie stiahnuté do vnútornej a následne nainštalované cez správcu súborov
  9. Aplikácie nainštalované cez aplikácie na zdieľanie obsahu
  10. Aplikácie predinštalované v smartfóne výrobcom(bloatware)
  11. Aplikácie nainštalované cez MDM server(aplikácie, ktoré zamestnancom nainštaloval ich zamestnávateľ)
  12. Aplikácie nainštalované prostredníctvom inštalátorov balíkov

Väčšina malvéru pochádzala z Google Play

Najviac zo skúmaných aplikácií pochádzalo z obchodu Google Play a to celkovo až 87,2 %. A až 67,5 %  celkovo odhaleného malvéru malo pôvod v Google Play. Z alternatívnych obchodov 5,7 % pochádzalo skúmaných aplikácií, pričom odtiaľ pochádzalo až 10.4 % odhaleného malvéru. V prípade obnovy zálohy smartfónu tvorili skúmané aplikácie 2 % z celkového počtu a odhalený malvér až 4,8 %.

Ešte väčší nepomer bol pri aplikáciach nainštalovaných prostredníctvom inštalátorov balíkov. Tie síce tvorili len 0,7 % zo skúmaného počtu, ale malvér v nich bol až 10,5 % z celkového nájdeného počtu. Až 6 % nájdeného malvéru patrilo predinštalovanému bloatwaru, ktorý tvoril 0,4 % skúmaných aplikácií,  U ďalších možnosti pôvodu išlo už len o zanedbateľné čísla.

Aký je záver?

Z toho sa dá vyčítať, že u aplikácií nainštalovaných z obchodu Google Play je menšia pravdepodobnosť nainštalovania malvéru než z alternatívneho. Pretože ale drvivá väčšina nainštalovaných aplikácií v smartfónoch pochádza z neho, tak je to aj v prípade malvéru.

Náš tip
Xiaomi Mi 11 má doraziť oveľa skôr, než sme čakali
1.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+