MojAndroid

Spoločnosť Google ešte včera uviedla na Slovensko novú službu – Knihy Google Play. Ide o súčasť obchodu Play, v ktorom si okrem aplikácií, hier, hudby a filmov tak môžete zakúpiť a stiahnuť konečne aj knihy v mnohých jazykoch. Okrem toho, že sú v tejto aplikácii dostupné milióny knižných titulov od zahraničných autorov, je to aj príležitosťou pre slovenských autorov a vydavateľstvá, ktoré môžu cez Google predávať slovenské knihy. Stačí, aby vyplnili tento formulár.

Aké knihy si môžeme kúpiť cez Knihy Google Play?

Aplikácia ponúka momentálne iba anglické knihy a zlomok titulov v češtine. V susednej Českej republike sú totižto Knihy Google Play dostupné už takmer dva roky. Okrem zakúpenia knižiek je možné stiahnuť si ich bezplatnú ukážku, prípadne vrátiť knižku do 7 dní. Google od vás nevyžaduje uvedenie dôvodu a jediné, čo musíte urobiť, je vyplnenie tohto dotazníka.

knihy google play-web

Aktuálne sa v Knihách Google Play nachádza viac ako 5 miliónov publikácií, ktoré sú rozdelené do rôznych kategórií. Dostupné sú knižky pre deti, ale aj romány či kriminálky pre dospelých. Aktuálne je táto služba najväčšou databázou elektronických kníh na svete a Google túto službu buduje už viac ako 5 rokov.

Čo potrebujem na čítanie kníh?

Aby ste si na svojom mobilnom zariadení mohli prečítať knihy z novej služby od Googlu, potrebujete si nainštalovať najnovšiu verziu aplikácie Knihy Google Play. Stiahnuť si ju môžete pomocou odkazu nižšie. Pre čítanie na desktope/notebooku môžete využiť oficiálnu stránku. Na zakúpenie kníh budete potrebovať aj platobnú kartu, rovnako ako v prípade nákupu aplikácií či hier.

knihy-google-play-1 knihy-google-play-2 knihy-google-play-3

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Aké funkcie ponúka samotná aplikácia?

Keď si už stiahnete bezplatnú alebo platenú knižku, môžete si ju priamo v aplikácii Knihy Google Play aj prečítať. Prostredie aplikácie je veľmi jednoduché a používateľsky prívetivé. Označením slova si môžete nechať zobraziť jeho význam, prípadne si ho preložiť cez Google Translate a v aplikácii si môžete zmeniť aj font, jeho veľkosť, riadkovanie, či zarovnanie. Okrem toho si môžete nechať text zobraziť ako čierny na bielom, biely na čiernom (výborné na čítanie v tme) alebo čierny na slabo hnedej (imitácia papiera). Vhod príde aj možnosť vyhľadávania slov, či posuvný ukazovateľ, ktorý vám umožňuje preskočiť na ľubovoľnú stranu v knihe.

knihy-google-play-8 knihy-google-play-9 knihy-google-play-10

Aplikácia Knihy Google Play však ukrýva aj ďalšie vymoženosti – je to napríklad možnosť nechať si knihu prečítať nahlas, pridať záložku, zdieľať publikáciu alebo synchronizovať váš progres v čítaní medzi viacerými zariadeniami. Knihy tak môžete simultánne čítať na mobile, tablete aj počítači, podľa toho, čo máte aktuálne po ruke.

Prvé dojmy

Osobne sme vyskúšali niekoľko aplikácií na čítanie elektronických publikácií a musíme povedať, že sa v obchode Play nájdu aj prepracovanejšie tituly než Knihy Google Play. Práve prítomnosť vlastného obchodu s knihami a niekoľkých funkcií (čítanie nahlas, synchronizácia, možnosti úprav textu) túto aplikáciu robia tou správnou voľbou pre bežných používateľov. Mrzí nás však absencia slovenských kníh, ktoré si môžeme zčasti nahradiť tými českými, no ani tých sa v obchode Play nenachádza veľa. Veríme, že v najbližších mesiacoch pribudnú v databáze aplikácie aj slovenské tituly a Knihy Google Play tak budú dostupnejšie aj pre slovenských používateľov. Dovtedy si na svoje prídu najmä tí, ktorým nerobí problém angličtina.

28.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+