MojAndroid

So škodlivými aplikáciami v obchode Play sme sa už stretli nejedenkrát, Google ich však vedel pomerne rýchlo eliminovať, a tak nestihli napáchať výraznejšie škody. Teraz však nebezpečenstvo prichádza zo sekcie kníh, ktorú spoločnosť pravdepodobne až tak prísne nekontroluje. Aj preto sa stala terčom útoku a objavili sa v nej potenciálne nebezpečne knižné tituly, ktoré sľubujú cracknuté verzie populárnych hier za 1 alebo viac dolárov. Samozrejme, ide len o podvrh, ktorým sa útočníci snažia dostať malware a iný škodlivý softvér do mobilného zariadenia používateľa.

V obchode Googlu sa objavili desiatky takýchto predajcov a “knižiek”, ktoré ľudia v nevedomosti kupujú. Viaceré z nich majú na svedomí pravdepodobne tí istí ľudia. Tí svoje hry zvyknú predávať za cenu od 0,99 do 3 dolárov, pričom väčšina z nich je oveľa lacnejšia ako ich legitímne verzie. K dispozícii sú aj hry zadarmo, pri ktorých ale autor sľubuje upravený APK so žiadnymi vnútrohernými nákupmi.

Ako vlastne hackeri dostanú škodlivý softvér do vášho mobilu, či tabletu? Je to veľmi jednoduché. Keďže ide o knihy, vydajú len krátku príručku s odkazmi na stiahnutie a inštrukciami na inštaláciu. Väčšina z nich smeruje na stránku nazývanú Androider, ktorá skrýva všetky linky za stenu presmerovaní cez rozličné reklamné stránky a weby, ktoré stiahnu škodlivé APK súbory, prípadne inak škodlivý kód.

Google tieto tituly z nejakého dôvodu úplne prehliada a zatiaľ proti nim nepodnikol žiadne kroky. Ako sa ale pred nimi chrániť? Stačí ak budete trochu podozrievaví a nebudete veriť podobným lákavým ponukám. Akékoľvek knihy, ktoré vás nabádajú na stiahnutie APK súborov z iných stránok ako Google Play by ste si mali poriadne preveriť, prípadne rovno nahlásiť spoločnosti Google. Keďže obchod s knihami na Slovensku zatiaľ nefunguje, tak slovenskí používatelia sú zatiaľ v bezpečí.

Zdroj: androidpolice

9.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+