MojAndroid

Asi každý uzná, že hodnotenie aplikácií v Google Play býva často zavádzajúce. Používateľ sa niekedy musí stretávať so spamom v recenziách alebo s podvodným hodnotením. Podľa portálu AndroidPolice by však malo hodnotenie v oficiálnom obchode systému Android prejsť čoskoro výraznou zmenou a bude lepšie reflektovať preferencie používateľa.

Hodnotenia sa budú zobrazovať len od používateľov z vašej krajiny

V súčasnosti sa používateľovi zobrazuje pri každej aplikácii priemerné hodnotenie od všetkých používateľov. Od novembra tohto roka pri aplikáciách alebo hrách uvidíte len hodnotenie od ľudí, ktorí pochádzajú z rovnakej krajiny. Zobrazí sa tak hodnotenie aplikácie, ktoré bolo založené na spätnej väzbe iných slovenských majiteľov Android zariadení.

Konzola Google Play | Foto: AndroidPolice.com

Tým pádom sa zmení aj priemerné hodnotenie v hviezdičkách v danej krajine. Tento krok by mohol pomôcť k lepšiemu hodnoteniu aplikáciám, ktoré sú lokalizované len do miestneho jazyka. Takéto aplikácie často dostanú negatívne hodnotenie len kvôli jazykovej bariére hodnotiaceho.

Od budúceho roka dôjde k triedeniu hodnotení aj podľa typu zariadenia

Ďalšia zmena v hodnotení aplikácií v obchode Google Play má prísť na začiatku budúceho roka. Podľa portálu AndroidPolice pristúpi Google k ďalšiemu vytriedeniu recenzií a hodnotení podľa typu zariadenia. K dispozícii budú kategórie pre tablety a ohybné zariadenia, Chrome OS, WearOS, Android Auto a smartfóny.

Hodnotenie podľa regiónov v Google Play | Foto: AndroidPolice.com

To pomôže odlíšiť aplikácie, ktoré často fungujú výborne na smartfónoch, ale napríklad na tabletoch sú s nimi problémy. Pozitívom je tiež odlíšenie aplikácií, ktoré nie sú prispôsobené pre ohybné zariadenia. Tie zatiaľ tvoria len malú časť trhu a vývojári na ne pri návrhu rozhrania svojho softvéru často nemyslia.

Všetky tieto zmeny budú mať vplyv práve na vývojárov, ktorí sa kvôli ním budú snažiť lokalizovať svoju aplikáciu do viacerých jazykov a prispôsobiť ju rôznym zariadeniam.

Náš tip
Akcia: Tieto platené aplikácie si teraz môžete stiahnuť úplne zadarmo
24.8.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+