MojAndroid

Google prichádza s novým nápadom ako zlepšiť a čiastočne aj urýchliť inštaláciu aplikácií z obchodu Google Play. Prinajmenšom pocitovo. V podstate ide o výraznú optimalizáciu inštalačného procesu aplikácie, pomocou čiastkovej inštalácie. Na novinku upozornil portál PhoneArena.

Podľa dostupných informácií to celé bude vychádzať z toho, ako používatelia s jednotlivými aplikáciami reálne pracujú. Ako prvé sa, okrem úplne najzákladnejších dát, stiahnu tie prvky, po ktorých používateľ s najväčšou pravdepodobnosťou siahne hneď po spustení aplikácie.

Príkladom môže byť vytváranie profilu a vyhľadanie priateľov po inštalácii aplikácie sociálnej siete. Ak sa zistí, že práve tento proces je zo strany používateľov vykonávaný najčastejšie, tak dôjde k patričnej úprave distribučného procesu pri inštalácii aplikácie z Google Play.

Najskôr sa teda budú sťahovať najčastejšie používané funkcie aplikácie, zvyšok príde na rad neskôr. Napríklad v momente, kedy sa používateľ dostane k Wi-Fi alebo keď bude chcieť daný prvok spustiť.

Optimalizácia sťahovania, aj používania

Okrem samotného procesu sťahovania dát pri inštalácii alebo aktualizácií aplikácie sa v rámci novej optimalizácie spomína aj zníženie hardvérových nárokov aplikácie pri jej používaní.

Vývojári to chcú docieliť tak, že aplikácia nebude spúšťaná ako celok. Namiesto toho sa vždy majú načítať len jej aktuálne potrebné časti, čím sa teoreticky má znížiť záťaž na procesor či operačnú pamäť. V podstate dochádza k aplikovaniu totožného princípu ako pri spomínanom sťahovaní dát.

Obchod Google Play | Zdroj: 9ToGoogle.com

Viacero otázok

Detaily zatiaľ nie sú dostupné, no už teraz vyvstáva legitímna otázka o tom, ako to celé vlastne bude fungovať v reálnom živote. Zaviesť čiastkové načítavanie, respektíve spúšťanie, nebude vôbec problémom, no je otázne ako sa vývojári vysporiadajú s plynulosťou pri používaní takto upravených aplikácií.

Okrem toho to vyzerá tak, že celá optimalizácia bude prebiehať automaticky na strane obchodu Google Play. Nevieme však či to bude dostupné pre úplne všetky aplikácie alebo len časť z nich.

Pri zavádzaní optimalizácie sa bude vychádzať z reálnych dát od používateľov jednotlivých aplikácií. Tí sa môžu rozhodnúť, že analytické dáta nechcú zdieľať, no stále budú benefitovať z optimalizácie založenej na správaní ostatných používateľov.

Dostupné čoskoro?

Aktuálne sú dostupné len základné informácie o novej optimalizácií mobilných aplikácií, no na jej reálne nasadenie možno nebudeme čakať príliš dlho. Portál 9to5 uvádza, že zmienky o funkcii sa nachádzajú v aplikácii Google Play verzie 25.5.13. Na základe toho panuje všeobecný predpoklad, že Google optimalizáciu oficiálne spustí už čoskoro.

Náš tip
Google zníži poplatky vývojárom v Google Play. Má to ale háčik
22.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+